10 cech, które w sobie rozwijam – dla jej dobra

Powiem Wam, na czym w macierzyństwie zależny mi najbardziej. To rzecz, która potrafi spędzić mi sen z powiek, a po którą nie mogę po prostu pójść do sklepu i dostać od ręki. Dałabym za nią dużo pieniędzy ale nikt nie chce mi tego sprzedać. To coś co muszę wypracować sama. Wiem, że nie zrobię tego w rok czy dwa lata. To proces. Proces  w który jestem zaangażowana całym sercem. Co jest dla mnie tak ważne?

.

.

Chcę być matką, która da skrzydła aby jej dorosłe dzieci potrafiły latać i korzenie, aby mogły do domu powracać.

.

.

Bycie matką w dzisiejszych czasach wcale nie jest proste. Z każdej strony atakują różne ideały wzorowej mamy – często sprzeczne. Poświęcająca dziecku każdą chwilę, zawsze dobrze uczesana, świetna kucharka i gospodyni, zasadnicza a z drugiej strony wyluzowana, beztroska i poświęcająca czas na swoje przyjemności. Cechy te ciągle się zmieniają, ewoluują. To bombardowanie z różnych stron potrafi zrobić w głowie prawdziwy mętlik. Są jednak cechy dobrej matki, które nie ulegają modom i które warto w sobie rozwijać.

 .

.

Poczucie humoru

.

.

Gdyby brać na poważnie, każdą trudną rodzicielską sytuację albo porażkę, codziennie utwierdzalibyśmy się w tym, że jesteśmy do bani. A gdyby tak na te trudności spojrzeć trochę z przymrużeniem oka?

.

.

Kreatywność

.

.

Ferie czyli czas na który z utęsknieniem powinni czekać i rodzice i dzieci wcale taki nie jest. Na pytanie „Jak wykorzystujecie ten czas” najczęstsza  odpowiedz którą słyszę to „Jest ciężko”. O zgrozo… perspektywa bycia z dzieckiem przez dłuższy czas przeraża rodziców!! Nie wiadomo jak dobrze wykorzystać ten czas. Brakuje pomysłu na to, jak można cieszyć się własną obecnością.

Kreatywna mama nie tylko samodzielnie podsuwa pomysły na ciekawe spędzenie czasu, ale dostrzega pomysłowość swoich dzieci i potrafi zrobić z niej użytek😏

.

.

Bycie blisko dziecka

.

.

Niekoniecznie fizycznie blisko. Ale kiedy dziecię naprawdę jej potrzebuje, potrafi się zatrzymać. Oderwać od swoich pilnych rzeczy i wysłuchać, przytulić. Odwrócić się od zlewu i porostu uśmiechnąć.

.

img_7272

.

Dawanie poczucia bezpieczeństwa

.

.

Mieszkamy w bloku. Słyszymy pukanie zza ściany. Córka przybiega do mnie przestraszona:

.

– Kto to?

– To tylko sąsiad. Spokojnie jesteś w swoim domu. Jesteś tu bezpieczna.  Nikt nie może tu wejść bez naszej zgody.

.

Od kiedy Natalia skończyła rok, przez dużą część dnia opiekują się nią ludzie z zewnątrz. Opiekunka, panie w żłobku, później przedszkolanki. Co jakiś czas, zostaje raz z jedną, raz z drugą babcią w ich domach. Początkowo się bała, nie chciała. Wszystko nowe. To zrozumiałe. Kiedy mam ją zostawić w nowym miejscu choćby na godzinę, pokazuję osobę która będzie o nią przez ten czas dbała. Nie zostawiam jej samej sobie. Mówię „Teraz przez tydzień będzie się Tobą opiekowała Babcia Gosia.
Ona będzie najważniejsza i ona będzie wyznaczała zasady”. Tak jak ja lubię wiedzieć co będę robiła dziś czy jutro dlatego planuję. Dziecko aby czuło się bezpiecznie, też chce wiedzieć co będzie się z nim działo w najbliższej przyszłości.

.

 .

Umiejętność rozmowy. O emocjach, uczuciach, wszystkim

.

.

Dobra mama, pyta jak minął dzień i czeka na odpowiedź –  z uwagą. Śmieje się razem z dzieckiem kiedy jest wesołe. Akceptuje też smutek, złość czy niechęć. Dopytuje skąd się wzięły. Interesuje ją to.

.

.

Pewność siebie

.

.

Uwaga! Nie mylić z rozkrzyczaną babą. Mama pewna siebie, w różnych nawet zaskakujących sytuacjach czuje się komfortowo. Mama pokazuje swoim  przykładem, że nietypowa sytuacja może  być ciekawym wyzwaniem. Osoba pewna siebie jest opanowana, zna swoją wartość, jest asertywna, nie boi się wyciągnąć ręki po to, czego pragnie. Dziecku się to udziela.

.

.

Tworzenie granic

.

.

„W tym domu się nie bije”, „W tym domu nie krzyczymy na siebie”, „Najpierw obiad, później deser”. Takie są zasady. Wspólnie je omówiliśmy i zaakceptowaliśmy. Dziecko czuje się bezpiecznie w świecie, który zna i który samo kreuje. Czasem słyszę jak Nataia ustala zasady dla swoich lalek „Najpierw się ubieramy a później jeździmy wózkiem” Śmieję się wtedy w głos, sama do siebie 🙂

 .

img_7280

.

Tworzenie przestrzeni, w której dziecko czuje się docenione i wysłuchane

.

.

„Tato widziałeś, że Nata dzisiaj sama z siebie posprzątała zabawki. Nawet nie musiałam jej o tym przypominać”. Wcale nie muszę jej chwalić wprost, aby chodziła dumna z siebie jak paw. Dumna z siebie. Nie z tego, że zadowoliła rodzica.

.

.

Intuicja

.

.

Słuchaj, czytaj i obserwuj innych ale w tych wszystkich dobrych radach nigdy nie zapominaj o swojej intuicji. Nikt, przecież nie zna Twojego dziecka lepiej niż Ty sama.

.

.

Pokora

.

.

Staram się aby być najlepszą wersją samej siebie. Rzeczy w które się angażuję chcę robić dobrze. Nie lubię bylejakości. Mam jednak świadomość, że mogę popełniać błędy. Umiejętność przyznawania się do nich, to jest to nad czym trzeba pracować. Mniej energii potrzeba na naprawę błędu, niż na ciągłe ukrywanie, że jest się nieomylnym. Jeżeli wykazujesz się pokorą w dobrym tego słowa znaczeniu, będziesz postrzegana jako osoba uczciwa, a dzieci chętnie podzielą się z Tobą swoimi problemami i wyzwaniami.  Nie znam osoby która chciałaby się zwierzać ze swoich słabości osobie, która zawsze jest najlepsza we wszystkim i wszystko wie najlepiej.

.

.

Empatia

.

.

Wyobraź sobie, że się przewróciłaś i boli cię noga. Mówisz o tym mężowi a on: „No już się nie przedstawiaj. Wstawaj i biegnij dalej.” Pomógł Ci? Bo ja bym się wkurzyła. Jakkolwiek to nie zabrzmi – dziecko trzeba traktować jak człowieka. Dokładnie tak, jak chciałabyś aby traktowano Ciebie. Lepiej dostać przytulenie i buziaka w policzek niż całą listę pouczeń.

.

.

Elastyczność

.

.

Warto uświadomić sobie, że rola matki tak jak każda inna ulegać będzie w trakcie życia ciągłym modyfikacjom. Pamiętasz jak Twoje dziecię miało dwa miesiące? Martwiłaś się tylko o to aby codziennie zrobiło kupę i się wyspało. Teraz martwisz się czy dobrze zaadoptuje się w grupie przedszkolnej, czy  nie będzie odrzucone. Za kilka lat Twoje troski będą skierowane w jeszcze inną stronę. Zaakceptuj, że wszystko się zmienia a Ty musisz być elastyczna. Nie tylko w pracy. Sama przecież wiesz, że to dopiero początek 🙂

.

.

img_7255

.

.

Tą śliczną sowę znajdziesz w Home&You. Mają tam teraz mega obniżki.

.

.

Bardzo Ci dziękuję, że doczytałeś aż dotąd.
Będzie mi bardzo miło jeśli udostępnisz tekst znajomym.

.

.

____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *