3 rzeczy, których nie nauczyli mnie rodzice – a powinni

Nie wiem czy świat 20-30 lat temu był aż tak różny od tego dzisiejszego, czy to może ja trafiłam do takiego środowiska. Odczuwam brak kilku umiejętności które powinnam była przyswoić sobie już dawno temu. A nie teraz jako dorosła osoba. Doskwiera mi brak pewnych reakcji/zachowań, których nie nauczyli mnie rodzice – a powinni. Nie wiem czy wy też tak macie ale ja mam poczucie, że rodzice dawno temu powinien powiedzieć mi:

 .

.

Chwal się swoimi sukcesami

.

.

Wcale nie muszą być spektakularne.  Nawet maleńkie sukcesy poprawiają humor i zaangażowanie na danym polu. Za małego słyszałam raczej „Pokorne ciele dwie matki ssie” albo „Poczekaj, poczekaj, ktoś na pewno zauważy twoją pracę i zaangażowanie”. W rzeczywistości jest tak, że może zauważy a może nie… A nawet jeśli to widzi i tak  nie ośmieli się pochwalić przez… brak pewności siebie. Mam ważenie, że czasami boimy się chwalić innych z obawy, że sami wypadniemy blado na ich tle.

.

Zrobiłam ostatnio coś czego nie robiłam nigdy wcześniej. Uszyłam kocyk mianowicie. Taki trzywarstwowy. Z zewnątrz mogłoby się wydawać, że to nic wielkiego. A w rzeczywistości… o matko jedyna ile pracy. Trzy razy próbowałam zszyć je ze sobą. Za każdym razem coś się krzywiło, zaginało… no szału można było dostać. Naprawdę zaczęłam doceniać, że minęły już lata zakupów na kartki i wszystko mam na wyciągnięcie ręki 🙂 Wydobyłam z siebie całe ukryte pokłady cierpliwości i się udało. Zszedł mi się na tym cały boży dzień, ale kurcze wiecie jaka satysfakcja?!  Moja córka oszalała ze szczęścia, a ja razem z nią. Moje dzieło z pięć razy prezentowałam mężowi, pokazałam dwóm babciom, opowiedziałam w pracy i za każdym razem byłam z siebie dumna, że się nie poddałam. Za każdym razem czułam się tak jakbym zjadła przed chwilą cała czekoladę 🙂 Mówię Ci, chwal się swoimi sukcesami. W pracy zamiast głośno narzekać ile to jest roboty (nienawidzę tego słuchać) powiedz raczej na głos. „Super! Udało się mamy te dodatkowe 3% wsparcia”.  Możesz nakręcać się pozytywnie albo negatywnie. Wybór naprawdę należny do Ciebie.

A oto moje dzieło 🙂

.

 

3 rzeczy, których nie nauczyli mnie rodzice - a powinni 3 rzeczy, których nie nauczyli mnie rodzice - a powinni img_5975 img_5982 img_5983 img_6090

.

.

Wszystkich na świecie nie musisz uszczęśliwiać

.

.

Może i smutne to co teraz piszę ale prawda jest taka, że dla większości osób z którymi spotykamy się na co dzień, jedziemy do pracy autobusem – jesteśmy zupełnie obojętni. Interesujemy ich tylko przez krótką chwilę kiedy np. zajmujemy drogocenne miejsce w zatłoczonym autobusie. Przykro mi jeśli myślałaś, że jest inaczej. Ważne, że to ja jestem zadowolona z tego co i jak robię. Już Wam wcześniej o tym pisałam. Szkoła stępia w nas zadowolenie z siebie. Uczy jak uszczęśliwiać nauczyciela a nie być szczęśliwym, z tego co się osiągnęło.

 .

img_6086img_6075

.

.

Na początku zadbaj o siebie

.

.

Ktoś pali na przystanku. Przeszkadza mi to. Patrzę na naklejkę z przekreslonym papierosem. Palacz też ją widzi. Toczę ze sobą wewnętrzne dysputy. Zwrócić mu uwagę czy raczej sama odejść w niezadymione miejsce. Wiem, że powinnam zareagować zamiast uciekać. Dbaj o swoje prawa. Szkolenia z asertywności miałaś? Miałam… Ale ale – asertywność i dbanie o siebie to nie tylko walka o swoje. To umiejętność wybrania takiego rozwiązania, by czuć się w danej sytuacji komfortowo. Czasami brak reakcji to może być to, co jest dla nas najlepsze.

.

.

Mąż jest ważny, dziecko jest ważne ale Ty też jesteś ważna! Najważniejsza! Szczęśliwy człowiek oddaje je wszystkim wokół. Cóż z niego jeśli trzymać je tylko dla siebie.

.

.

Na szczęście nigdy nie jest za późno aby uczyć się nowych rzeczy – więc się uczę. Dbam o swoje samopoczucie, cieszę się z sukcesów i głośno o tym mówię. Wybija mi się też powoli z głowy myślenie, że to co robię powinno sprawić przyjemność wszystkim wokół.

.

.

A Wam jakie umiejętności ułatwiłyby codzienne życie?

.

img_6072

.

____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *