5 prostych trików aby dziecko chciało z Tobą rozmawiać

Masz o czym rozmawiać ze swoimi rodzicami? Możesz tak po prostu wybrać w telefonie „Mama” i zadzwonić bez konkretnego powodu? A z tatą, też masz o czym mówić? Jeśli TAK – BRAWO TWOI RODZICE !!!

.

.

Na pewno chcesz aby Twoje dzieci, też były takimi szczęściarzami. Aby mogły rozmawiać z Tobą o głupotach, a kiedy trzeba, nie bały się mówić o ich problemach.

.

Jak to zrobić?

.

.

ROZMAWIAJ Z DZIEĆMI O SPRAWACH NIEISTOTNYCH

.

.

Bez tego nie będziesz umiała rozmawiać o rzeczach ważnych.

Codzienna, zwykła rozmowa ciągle udrażnia kanały komunikacji.

Jeśli nie będziesz miała problemu, aby rozmawiać o codzienności, o drobnych radościach, spostrzeżeniach – nie będzie też problemu kiedy przyjdzie do rozmowy o czymś trudnym. Dziecko nie będzie bało się przyjść do Ciebie z  problemem.

Im więcej rozmowy tym silniejsza więź.

.

.

Zadawaj dziecku najzwyklejsze w świecie pytania:

  • Jak Ci miną dzień?
  • Z kim się dziś bawiłeś/łaś?
  • Co Cię rozśmieszyło/zasmuciło?

Na te same pytania dawaj również odpowiedź dzieciom. One też chcą wiedzieć co u Ciebie 🙂

.

.

SZUKAJ OKAZJI DO ROZMOWY W 4 OCZY

.

.

Niech dziecko wie, że jest taki czas w ciągu dnia, w tygodniu, że ma Cię tylko dla siebie. Bez taty, bez brata, bez telewizji.

Na przykład co poniedziałek wychodzicie na spacer albo na pizzę. 15 minut przed snem miejcie tylko dla siebie. W czasie Waszej intymności łatwiej o zwierzenia. Dziecko będzie wiedziało, że poświęcisz mu całą swoją uwagę.

.

.

INTERESUJ SIĘ JEGO ŻYCIEM

.

.

Jeśli słucha dużo muzyki, pytaj jakie zespoły lubi. Na jaką płytę zbiera pieniądze. Wcale nie musisz stać się fanem Hip-Hopu 🙂 Najważniejsze aby dziecko wiedziało, że chcesz współuczestniczyć w jego życiu. Jesteś nim czynnie zainteresowana.

.

.

ROZMAWIAJ NA TEMATY DRAŻLIWE

.

.

Dzięki temu nauczysz dziecko wyrażania własnej opinii. Pokażesz mu, że jego zdanie też się liczy. To nie musi  być zażarta dyskusja, w której każdy próbuje przeciągnąć drugą osobę na swoją stronę:) Cel tej rozmowy to zapewnienie dziecku przestrzeni aby bez lęku wyrażało swoje zdanie i wzmocnienie jego pewności siebie.

.

.

RÓBCIE COŚ WSPÓLNIE

.

.

Śpiewaj, sprzątaj pokój. Znajdź czas, na bycie razem. Jednocześnie możecie robić to, co zrobione być musi. Ot choćby takie zakupy w Biedronce 🙂

.

.

Proste czynności bardzo wzmacniają rodzinne więzi. Dają szansę na stworzenie z dzieckiem prawdziwej bliskości. A chyba nie ma osoby, która by tego nie pragnęła.

.

.

Zdjęcie: www.flickr.com

.

.

Dzięki, że znalazłeś dla mnie chwilę 🙂

Nie bój się komentować 🙂

..

.

_____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.pl

.

.

Zapisz

2 Responses
  • Azja
    Maj 28, 2016

    Bardzo lubię Pani teksty Są krótkie, dowcipne, optymistyczne i w większości odzwierciedlają moje spojrzenie na różne kwestie 😉 Wszystkiego dobrego życzę A rozmowy z rodzicami uwielbiam, z wiekiem są coraz cenniejsze i mam nadzieję na podobną relację z moimi dzieciakami.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *