Biedni ludzie nie powinni mieć dzieci

„Ten program pomocy jest niedorzeczny, ja nie chcę żeby moje pieniądze na to szły. Biedni ludzie nie powinni mieć dzieci. Jeśli Cię na nie nie stać, to bierz tabletki.” – to jeden z komentarzy, który pojawił się po ogłoszeniu programu 500+.

.

.

W Polsce za bogatego uważa się człowieka który rocznie zarabia powyżej 7,1 tys. zł brutto (Autorzy raportu firmy doradczej KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” ) Ok.5 tys.zł netto. Kto bogaty, ręka w górę?

.

.

Moja wioska była niezwykle płodna. Dosłownie. W większości domów urodziło się troje i więcej dzieci. Pięcioro, ośmioro… Czy byli tu ludzie bogaci? Wątpię… Gdyby rozdzielić dochody rodziny na ilość domowników, nie wiem czy znalazł by się ktoś, spełniający kryterium 5 tys. na osobę.

.

.

To znaczy, że mnie i moich kolegów nie powinno być na świecie?

.

.

Większość z nas wakacje spędzała u cioci lub dziadka odległego o 5 kilometrów… albo w ogóle nie wiedziała co znaczą wakacyjne wyjazdy. Bo wakacje to przecież czas zbierania truskawek, sianokosów i żniw. Wszyscy byli zmobilizowani do pomocy. Do dzisiaj pamiętam jak udało mi się nazbierać truskawek za 2 stówy. Mieliśmy w domu zasadę: ile zbierzesz tyle sprzedajesz. Cała kaska dla ciebie. Pamiętacie jaka to była suma 15 lat temu? W dodatku dla dzieciaka 🙂
Wieczorem całe grupy szły nad rzekę aby się bawić. Wszyscy się znaliśmy nie z facebooka ale z  reala. Starsze rodzeństwo uczyło młodsze pływać. Byliśmy tam tak długo, aż zaczynała podnosić się mgła. Robiło się zimno i trzeba było zbierać się do domu.

.

.

„Pochodziłem z biednej rodziny i wcale mi się to nie podobało. Mój ojciec nigdy nie miał przez dłuższy czas stałej pracy i nigdy nie mieliśmy pieniędzy na cokolwiek, co przekraczało elementarne potrzeby. Przez pierwsze 10 lat mojego życia większość moich ubrań otrzymywałem z organizacji dobroczynnych Goodwill i St. Vincent de Paul. Kiedy dorastałem, sprawiałem trudności wychowawcze. (…) Moją pierwszą prawdziwą pracą było zmywanie naczyń w kuchni małego hoteliku. Potem imałem się różnych prac fizycznych,  mieszkając w hotelach robotniczych, hotelikach i wynajętych kawalerkach. Czasem nocowałem w samochodzie lub na ziemi obok. Układałem kłody w tartaku i karczowałem chaszcze piłą łańcuchową. Przez jakiś czas kopałem studnie. Pracowałem na budowie i przy linii montażowej. W wieku 21 lat dostałem prace jako kuchcik na norweskim frachtowcu i ruszyłem w świat. Przez kolejnych kilka lat podróżowałem, aż straciłem wszystkie pieniądze. Potem pracowałem by zarobić na kolejne podróże. (…) Przez te wszystkie lata, które wiele mnie nauczyły nie przestałem sobie zadawać tego pytania: „Dlaczego pewnym ludziom sukcesy przychodzą łatwiej niż innym”” To fragment życiorysu Briana Tracy.

.

.

Obecnie Brian jest światowym autorytetem w dziedzinie zarządzania i rozwoju zawodowego. Autorem publikacji i książek przetłumaczonych na 35 języków, dostępnych w 52 krajach. Można? Można!

.

.

Zawsze byłam raczej aktywna. Zapisywałam się na wszelkie darmowe dostępne kursy i szkolenia. Na jednym z nich gdzieś na początku studiów wpadła mi w ręce jego książka „Maksimum osiągnięć”. Czytałam ją kilka razy. Warto. Brian mówi „Nieważne skąd pochodzisz. Ważne dokąd zmierzasz.”  Tego się trzymam.

.

.

Nie ważne w jakim miejscu się urodziłeś, w jakiej rodzinie. Twoje myśli determinują to kim jesteś, kim możesz się stać. Pod warunkiem, że weźmiesz za siebie odpowiedzialność. Zrzucanie winy na rodziców, za to, że jesteś w tym a nie innym miejscu jest … delikatnie mówiąc niesprawiedliwe. Możesz pochodzić z wielodzietnej rodziny tak ja, wcale nie spełniającej warunku bogatej, a mimo to dostać od rodziców pewność, że masz wartość jako człowiek. Z takim poczuciem wychodzisz w świat i możesz wiele. Możesz zostać bogatym człowiekiem. Ja jestem. Nawet jeśli KMPG twierdzi inaczej 🙂

.

.

Kiedy zobaczyłam ją pierwszy raz trochę się przeraziłam. Jak ona to ogarnia?! Pchała przed sobą spacerówkę. Przy spacerówce z lewej strony dwoje dzieci. Z prawej strony dwoje dzieci. Piątka!!! – rodzona zapewne rok po roku.  Przyglądałam się im trochę z zaciekawieniem trochę ze zdziwieniem. Jak to możliwe, że ta kobieta jest taka spokojna. Wszyscy ubrani, uśmiechnięci.  Później widziałam ją w kościele. Kiedy wracali po mszy do domu, zatrzymali się w sklepie. Matka kupiła wszystkim po cukierku. Radość jakby dostali co najmniej nowe telefony. Nie jest ważne, że szli pieszo 3 kilometry. Nie widać było po nich zmęczenia. Byli razem. Razem spędzali czas. Mama i wszystkie one. Ta kobieta, ma aż 5 szans że jej dzieci zostaną drugim Brianem Tracy. Nie musi być bogata aby zapewnić im dobry start. Wystarczy, że nauczy je jak wartościowymi ludźmi są.

.

.

Oglądałam niedawno film o biednych ludziach na Filipinach. Autor dokumentu uświadomił mi, że jednak w tej naszej Polsce nie mamy aż tak źle, jak lubimy sobie ponarzekać.  Każda matka, z którą przeprowadzany był wywiad marzyła aby posłać swoje dzieci do szkoły. Każda jako najważniejszy cel stawiała sobie zarobienie takiej ilości pieniędzy, aby dać swoim dzieciom edukację. Tym samym dać im szansę, aby nie musiały tak jak ona prać czyjejś bielizny czy pracować na ulicy. Pracowała od rana do nocy zarabiając po kilka dolarów dziennie.

.

.

Na szkołę czasem narzekamy aaaale… bądź co bądź, wszyscy mamy prawo do bezpłatnej nauki. Przyzwyczailiśmy się do tego. Zamiast się cieszyć, że mamy szansę bezpłatnie zdobyć wykształcenie od szkoły podstawowej, aż po same studia – narzekamy i psioczymy. Nie podoba nam się system o którym większość ludzi na świecie, może tak naprawdę tylko pomarzyć. Czasami warto spojrzeć na to, co nas otacza z innej perspektywy. Bogatym wcale nie musi być ten który ma dużo 0000 (oczywiście za jedynką) na koncie. Może to nie Twój szef ale właśnie Ty jesteś bogatszy.

Otwórz oczy, rozejrzyj się.

,

,

Życzę Wam abyście otaczali się samymi inspirującymi ludźmi.

Spokojnego wieczoru 🙂

,

,

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl

 

,

,

Bardzo Ci dziękuję, że doczytałeś aż dotąd 🙂
Zachęcam do dzielenia się tym wpisem ze znajomymi.

,

,

____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *