kontakt: to-dopiero-poczatek@wp.pl

Co się stanie jeśli uwiążesz słonia do kołka wbitego w ziemię?

Nie wiem kiedy dokładnie, ale przychodzi taki moment, że przestajemy próbować.
Z obawy… że spadniemy, że nie mamy wystarczająco siły, że ktoś będzie śmiał się z naszych prób i starań.

Na pewno przyglądałaś się niejednokrotnie, jak Twoje dziecko na placu zabaw próbuje wspiąć się na nowe zabawki. Pięć razy mu się nie udaje, a mimo to, nie poddaje się. Szuka nowych sposobów aby jakoś się wspiąć. Widzi, że skoro innym dzieciom się udało, jemu też musi. Nie ważne czy to drugie dziecko jest starsze i silniejsze, nie ważne, że tam w górze nad nią są sami chłopcy a Twoje dziecko jest drobniutką dziewczynką. Płeć, wiek i siła, nie ma najmniejszego znaczenia w dążeniu do osiągnięcia celu. Po kilku próbach, po kilku dniach udaje się. Nie mogło być inaczej. Dziecku nawet przez chwilę nie przyszło do głowy, że może się nie udać.

Nie bądź jak uwiązany słoń Nie bądź jak uwiązany słoń img_0637

.

.

.

Z obawy…

.

.

.

Stajemy się jak ten słoń z poniższej bajki:

.

.

„Kiedy byłam mała, uwielbiałam cyrk, a najbardziej w cyrku podobały mi się zwierzęta. Moją uwagę przyciągał zwłaszcza słoń, który – jak się później okazało – był także ulubieńcem innych dzieci. Podczas przedstawienia, to ogromne stworzenie paradowało, prezentując swój niesamowity ciężar, rozmiar i siłę… Ale po przedstawieniu i krótko przed wejściem na scenę słoń zawsze siedział uwiązany jedną nogą do kołka wbitego w ziemię.
Jednakże kołek był tylko małym kawałkiem drewna, który tkwił w ziemi zaledwie kilka centymetrów. I chociaż łańcuch był mocny i gruby, wydawało mi się oczywiste, że zwierzę, które jest zdolne wyrwać drzewo z korzeniami, mogłoby z łatwością uwolnić się z kołka i uciec.
Zamknęłam oczy i w wyobraźni ujrzałam dopiero co narodzonego i bezbronnego słonia, przywiązanego do kołka. Jestem przekonana, że słonik ciągną, pchał i pocił się, próbując się uwolnić. I mimo, że użył wszystkich swoich sił, nie udało mu się, ponieważ wtedy kołek był dla niego za solidny.
Wyobrażałam sobie, że zasypiał ze zmęczenia i następnego dnia próbował znowu, i kolejnego dnia, i kolejnego… Aż nadszedł dzień, który odbił się strasznie w historii słonia, dzień, w którym zwierzę zaakceptowało swoją niemoc i zdało się na swój los.
Ten potężny i silny słoń, którego widzimy w cyrku,  nie ucieka, ponieważ biedaczysko nie wierzy, że może.
Nigdy, nigdy więcej nie starał się ponownie wypróbować swoich sił…”

G. Bucay

.

.

.

Nikomu nie pozwól, zwłaszcza sobie, od najmłodszych lat przywiązywać dziecka do różnych „kołków”.
Jeśli ma problemy z liczeniem, malowaniem, pisaniem delikatnie popychaj je do przodu, pokazując i mówiąc, że widzisz każdą najmniejszą poprawę. Zrób wszystko aby dziecko ponownie nie obawiało się wypróbować swoich sił.

Nawet jeśli sama idziesz przez życie przywiązana do setek kołków, które odbierają Ci wolność przeczytaj raz jeszcze powyższą bajkę i przypomnij sobie, że te kołki to tylko atrapy. Tkwią w ziemi zaledwie kilka centymetrów. Nie są w stanie dłużej Cię niewolić i ograniczać.
Często, żyjemy w przekonaniu, że nie możemy czegoś zrobić tylko dlatego, że dawno temu próbowaliśmy i ta jedna, dwie czy nawet trzy próby się nie powiodły. Zapisałyśmy sobie w głowie wiadomość, że NIE MOŻEMY I NIGDY NIE BĘDZIEMY MOGŁY – wbiłyśmy kolejny kołeczek do naszej kolekcji.

.

.

.
Wiesz o czym nikt Ci nie powiedział?

.

.

.
TERAZ jesteś zupełnie inną osobą niż ta, która dwa lata temu wbijała kolejny kołek w ziemię!!
Kiedyś byłaś inna, może słabsza, może bardziej niecierpliwa…
Jedynym sposobem, aby sprawdzić i dowiedzieć się czy możesz wyrwać kołek jest spróbowanie raz jeszcze, od nowa.
Musisz włożyć w to całe swoje serce.
Pamiętaj – CAŁE swoje serce.

.

Nie bądź jak uwiązany słoń Nie bądź jak uwiązany słoń

.

.

PS. Ja niedawno pokonałam swoją nieśmiałość i wybrałam się na rynek aby sprzedać rzeczy których już nie potrzebowałam. Przy okazji dowiedziałam się o sobie czegoś bardzo ważnego.

.

.

.

.

Daj znać w komentarzu czy czujesz się czasem uwiązana jak słoń?

.

.

.

____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *