Czy to już czas aby zacząć wymagać?

Dziecię samodzielnie sprzątające swój pokój, odstawiające naczynia do zmywarki czy wyrzucające brudne ubrania do kosza na bieliznę to chyba życzenie każdego rodzica. Niestety samo się nie zrobi. Oczywiście dziecko nie od razu będzie co sobotę kosiło trawnik ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taka 2 letnia N. sprzątała po sobie zabawki.

.

.

Od kiedy zacząć wymagać?

.

.

Dziecko nieustannie podgląda rodziców i oczywiście chce robić to co oni. Warto to wykorzystać. Kiedy roztrząsam mokre pranie, drobne ubrania daję Natalii aby mi pomogła. Jak wycieram kurze N. też ma swoją ściereczkę i mi pomaga. Na samą myśl z jakim zapałem wyciera podłogę mam uśmiech na buzi.

.

.
Trudno dokładnie określić od jakiego wieku zacząć angażować dziecko w pomoce domowe ale jedno jest pewne. Im wcześniej tym lepiej.
Od samego początku dobrze sprawdza się podział zadań. Nie może być tak, że wszystko robi mama a małe się tylko przygląda. Dziecko może np. zbierać kredki a mama misie. Można tez zaangażować dziecko np. do wspólnego zbierania klocków. Ja mówię np. Nata sprzątamy klocki i zaczynam je wrzucać do skrzyneczki ze słowami „Hops, hops”. Dla dziecka to bardziej przypomina zabawę niż sprzątanie ale skutek jest taki, że mamy czystą podłogę. Dzięki temu możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Integrujesz się z dzieckiem i jednocześnie ogarniasz mieszkanie.

.

.
Uważam jednak, że nie ma co przesadzać z nadmiarem obowiązków, chyba że chcesz aby dziecko czuło się we własnym domu jak parobek. Mam znajomą, która pomimo że od 1o lat nie mieszka już z rodzicami przy każdej okazji wspomina ile miała narzuconych domowych obowiązków.
Trzeba sobie wszystko dobrze wyważyć.

.

.
Jeśli dziecko ciągle słyszy, że nienawidzisz prasować czy odkurzać koduje sobie w główce, że niektóre obowiązki są naprawdę uciążliwe. Dlatego jeśli już koniecznie chcemy sobie pomarudzić to w myślach albo kiedy dziecka nie ma w zasięgu naszego głosu 😛

.

.

Jakie obowiązki ma Twoje dziecko?

.

.

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *