kontakt: to-dopiero-poczatek@wp.pl

Jak żywienie matki wpływa na opiekę macierzyńską

Dzisiaj miało być o czymś innym, ale szukając najnowszych informacji [do niepowstałego ostatecznie  posta 😉 ] natknęłam się na to: wpływ żywienia matki na opiekę macierzyńską. W przeszłości badano wpływ żywienia  na wiele rozmaitych rzeczy. Głównie rozwój lub zapobieganie chorobom. Żywienie a opieka macierzyńska?? Sama jestem mamą drugiego noworodka, więc MUSIAŁAM to przeczytać i wiecie co… szczęka mi opadła!!  To pierwsze tego typu badanie na świecie. Jak żywienie matki wpływa na opiekę macierzyńską. Też jesteście ciekawe?

.

.

Jak żywienie matki wpływa na opiekę macierzyńską

.

.

Naukowcy badali ciężarne samice szczurów. Podczas ciąży i laktacji były ona na jednej z dwóch diet: diecie kontrolnej [z jakąś zwykłą wystandaryzowaną karmą dla szczurów] lub na diecie wysoko-tłuszczowej gdzie z tłuszczu pochodziło 45% energii. Krótko mówiąc druga grupa, każdy posiłek miała syto zaprawiany smalcem albo olejem sojowym.

.

To ile szczurki zjadły było  rejestrowane co 2 dni w czasie ciąży i laktacji, z wyjątkiem okresu poporodowego. W tym wyjątkowym czasie, aby nie zepsuć badania młodym mamom nie przeszkadzano tylko… obserwowano. Patrzono jak mamusie zachowują się w stosunku do swoich nowo narodzonych pociech. Nie było to takie zwykłe patrzenie.

.

Naukowcy opracowali specjalny sposób obserwacji. Zachowanie każdej matki podglądano przez pięć 60 minutowych okresów. W czasie każdej godziny zachowanie matki było oceniane co 3 minuty. W skali całego badania dało 105 obserwacji dziennie każdej matki.  Obserwowano i oceniano takie zachowania jak:
matka, nie miała kontaktu ze szczeniętami,
– matka,
szczenięta lizała, pieściła i pielęgnowała
– matka, miała kontakt fizyczny ale raczej stroniła od okazywania czułości.

.

Następnie zliczono czas każdej obserwacji i wyciągnięto wnioski.
Okazało się, że matki karmione dietą wysoko-tłuszczową utrzymywały mniejszy kontakt ze swoimi młodymi niż matki na diecie podstawowej. Matki z grupy o diecie zaprawianej tłuszczem w okresie ciąży i laktacji zwracały znacznie mniejszą uwagę na pielęgnację i czułe lizanie swoich dzieci. Nie miało to związku ani z płcią dzieci ani z ich wyglądem.

.

.

Badanie zostało tak skonstruowane aby wykluczyć czynnik stresowy i jego wpływ na opiekę. Wszystkie matki wychowywały taką samą liczbę młodych, aby wszelkie odmiany matczynej opieki nie wynikały z różnic w wielkości miotu ani stosunku płci.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe materiały

.

Mechanizmy, za pomocą których odżywianie matki wpływa na opiekę nad potomstwem, pozostają nieznane. Badacze wysnuli założenie, że początek opieki matczynej następuje poprzez zmiany hormonów przed i podczas porodu. Chodzi głównie o zmiany poziomu krążącego estrogenu, progesteronu i prolaktyny. Działają one na mózg w taki sposób, że mogą wywołać zmiany w zachowaniu macierzyńskim.

.

.

Najważniejszy wniosek: jeśli chcesz od samych narodzin być rozkochana w swoim maleństwie wystarczy, że będziesz się właściwie odżywiała. Wystarczy mniej tłustego jedzenia, aby spojrzeć na swoje nowo narodzone dziecię z większą czułością.

.

Źródło

 

Przydał Ci się ten post? Innym mamom też będzie pomocny?
Udostępnij go proszę na Facebooku!

 

PS. Pytania, wątpliwości? Pisz śmiało!!

 

.

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *