kontakt: to-dopiero-poczatek@wp.pl

Dieta wegetariańska – jak wpływa na rozwój intelektualny i fizyczny dzieci?

Czy dzieci na diecie wegetariańskiej rozwijają się lepiej? Jaki wpływ ma dieta wegetariańska na rozwój intelektualny i fizyczny dzieci?

.

.

Na wstępie znaczę, że nie jestem i nigdy nie byłam na diecie wegetariańskiej. Moja rodzina też. Nie to, abym była uprzedzona. Zwyczajnie lubię mięsko, jajka i te wszystkie produkty, które mamy dzięki zwierzętom. Nie wyobrażam sobie planowania posiłków bez mleka i jajek. Może jestem mało pomysłowa, może leniwa ale jakoś tego nie widzę 😉 Pomijając moje podejście zauważam, że w Polsce diety roślinne są często dyskredytowane. U dorosłych jeszcze przejdą ale u dzieci? Bez zagłębiana się w opinie i badania eksperckie oceniamy ją jako… niewłaściwą dla dzieci.

.

.

Jaka jest prawda? Jak dieta wegetariańska wpływa na rozwój intelektualny i fizyczny dzieci?

.

.

Zapraszam Was na wpis po którym spojrzycie na młodych wegetarian inaczej. Może bardziej przychylnie.  Ba… może same zdecydujecie się na zwiększenie składników wege w jadłospisie Waszej rodziny.

.

.

Co to jest dieta wegetariańska?

/

/

Ogólnie mówiąc to dieta pozbawiona mięsa i/lub produktów odzwierzęcych. Diety ‚roślinne’ dzielą się na kilka odmian:

dieta wegetariańska – eliminuje z diety mięso, drób i ryby i owoce morza. Dotyczy również innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju, takich jak smalec lub żelatyna.

dieta laktoowowegetariańska – odmiana wegetarianizmu przyzwalająca na spożycie zarówno jaj, jak i mleka oraz jego przetworów, a także miodu. Laktoowowegetarianie nie spożywają mięsa (w tym ryb) oraz produktów pochodzących z rzeźni takich jak: podpuszczka (składnik serów) czy żelatyna (składnik m.in. galaretek i serków).

dieta wegańska – weganie rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także produktów, których wytwarzanie wiąże się z eksploatacją zwierząt, takich jak: nabiał (w tym jajka) oraz (zazwyczaj) miód.

Jak wdać można być roślinożercą bardziej lub mniej restrykcyjnym 😉

.

.

w 1994 roku 12,4 miliona amerykanów deklarowało się jako wegetarianie. 20 lat wcześniej było ich dwa razy mniej. W Polsce nie ma dokładnych badań na ten temat ale z analiz CBOS w 2000r 1% populacji deklarowało, że nie spożywa mięsa. O dietach roślinnych słyszy się wiele dobrego dlatego powyższe cyfry zapewne będą rosły.

.

.

Czy dzieci mogą stosować diety wegetariańskie?

.

.

Według amerykańskich stowarzyszeń dietetycznych – TAK. Właściwie skomponowana dieta wegetariańska daje wiele korzyści na każdym etapie rozwoju – również w dzieciństwie. Ważne aby dieta ta nie była wprowadzana na ‚partyzanta’.  Przez osoby, które wiedzę czerpią z internetu zamiast od dietetyka.

To co jemy, ma duży wpływ na rozwój mózgu. Nieprawidłowa dieta może negatywnie wpłynąć na rozwój strukturalny i funkcjonowanie tego organu. Aby dobrze funkcjonował musi mieć odpowiednią podaż białka i energii. Bez jodu, żelaza, cynku, witaminy B12, kwasu foliowego czy nienasyconych kwasów tłuszczowych nie będzie działał tak jak powinien. Nie licząc kwasu foliowego aby dostarczyć pozostałe składniki tylko z produktami roślinnymi, trzeba się trochę pogimnastykować. Nie znaczy to, że jest to zadanie niewykonalne ale potrzeba tu trochę wiedzy o produktach.

 

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe materiały

 

 

.

Dieta wegetariańska – jak wpływa na rozwój intelektualny i fizyczny dzieci?

.

.

W 2010r w Klinice Pediatrii IPCZD u 46 dzieci na diecie wegetariańskiej i wegańskiej przeprowadzono badania psychologiczne oceniające ich IQ  oraz ocenę stanu odżywienia. Dieta na której były dzieci nie zawierała mięsa, ryb, jajek, mleka i jego przetworów (podaż energii z tych składników wynosiła mniej niż 5%). Zanim podano wyniki uśredniono m.in. masę urodzeniową badanych dzieci, długość karmienia piersią, wiek dzieci, miejsce zamieszkania, wykształcenie rodziców.

.

.

Wiecie co się okazało?

.

.

Średnie IQ badanych dzieci wyniosło 120. Prawie wszyscy badani (96%) mieli IQ wyższe niż średnia dla populacji!!

Dzieci wegetariańskie miały wyższy iloraz inteligencji (123) niż weganie (117).
Dziewczęta wykazywały wyższy IQ niż chłopcy.
Dzieci mieszkające w dużych miastach miały nieznacznie wyższy IQ niż te z mniejszych miejscowości.

.

PS. Znanymi wegetarianami byli m.in. Platon, Pitagoras, Sokrates czy Horacy. Hmm… ciekawe. W każdym razie daje do myślenia.

.

.

Co z rozwojem fizycznym?

.

.

Nie wykazano aby stosowana dieta miała wpływ na nieprawidłowy rozwój poszczególnych części ciała np. wysokość, masę ciała. Badana grupa wykazywała niższy wskaźnik BMI (Co to jest? Czytaj >>tutaj<<) oraz większy obwód głowy.

U roślinożerców nie stwierdzono żadnych zaburzeń stanu odżywienia.

Tempo wzrostu młodszych dzieci było nieco niższe niż ich rówieśników na diecie z mięsem ale… Wzrost dzieci starszych na diecie i bez, był zbliżony.

Dzieci a diecie wegetariańskiej i wegańskiej są znacznie szczuplejsze! Patrząc na epidemię otyłości, która obecnie panuje wśród dzieci to bardzo ważna informacja.

.

.

Na koniec rada: diety roślinne są bezpieczne jeśli wprowadzamy je pod nadzorem dietetyka. Niezbędna jest suplementacja witaminy B12 a suplementacja innych witamin czy pierwiastków śladowych zależy od indywidualnej diety.

.

.

I jak nabrałaś ochoty aby Twoje dziecko zostało młodym roślinożercą?

PS. Lubię komentarze 😉

.

.


Pobierz tabelę z przykładami pokarmów i umiejętnościami w zakresie żywienia w poszczególnych miesiącach życia. Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe materiały


.

Przydał Ci się ten post? Innym mamom też się przyda?
Udostępnij go proszę na Facebooku!

.

.

PS. Jeśli czegoś nie jesteś pewna, albo brakuje Ci jakiejś informacji, zadaj śmiało pytanie w komentarzu. Na pewno odpowiem.

 

Trzymaj się 😀

.

.

4 Responses
 • Olga
  Kwiecień 12, 2018

  Chyba muszę nas zapisać do dietetyka 😉 dziękuję za ten wpis, przypomniałaś mi o suplementacji. Przy okazji dziękuję za podpowiedź z siemieniem lnianym. Kupiliśmy prażony i jest bardzo smaczny 🙂 (zamiast ryb) pozdrawiam serdecznie

  • Kasia G.
   Kwiecień 12, 2018

   Cieszę się, że post przydatny 🙂
   Czego potrzebujesz od dietetyka? Może podpowiem 🙂 Napiszę osobny post

 • Olga
  Kwiecień 17, 2018

  Nie wiem konkretnie co bym chciała. Wiem, że do wegetarianizmu podeszłam na zasadzie:”nie jem mięsa,bo to zwierzęta”.Nie zastępuje niczego,nie przepadam za strączkowymi.O ile mogę sobie na to pozwolić,bo jestem dorosła i mój niedobór żelaza jest moją odpowiedzialnością, o tyle szkoda mi moich dzieci-Starszak 2lata 3miesiace,Młoda 2miesiace(karmię piersią).U Starszaka widzę niedobory witaminowe-ma podkrążone oczy,słabą odporność(chodzi do żłobka od października)..Jemy sporo warzyw (moje Dziecko w żłobku podjada innym dzieciom warzywa z talerza:) suplementujemy się witaminkami w kropelkach, ale mam wrażenie,że śniadaniowo-kolacyjny chleb z serem to za mało..
  Pisałaś, że Twój Mąż oduczył Cię używania soli.. Mój z kolei nie może schudnąć-niby jemy to samo,On trochę więcej ale..Ja ważę ok.50kg, On 100kg. Może to inna przemiana materii a może inne podejście do jedzenia-ja mogę jeść wszystko i o każdej porze,On musi się pilnować i z tego pilnowania nie chudnie..
  Ale się rozpisałam..Kurczę, dziękuję za chęci pomocy, wiem, że też u Was Malutka Córka, więc pewnie na nadmiar czasu nie narzekasz 😉
  Jeśli przyjdzie Ci coś do głowy, co by mogło pomóc z tym naszym wegetarianizmem (tak jak z siemieniem lnianym,który dosypuje gdzie mogę ) albo może znasz jakąś książkę, gdzie gotuje się szybko i zdrowo,to też będzie dla mnie ułatwienie.
  Jeszcze raz dziękuję za chęci.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Kasia G.
   Kwiecień 24, 2018

   Dieta mojej rodziny staje się coraz bardziej roślinna 🙂 Ostatnio zrobiłam pasztet z cieciorki a mój mąż na to „szkoda, że nie szynkę” 🙂 ;P
   Zerknij na stronę Jadłonomii. Tam jest masa ciekawych pomysłów.
   Tak na szybko – sporo żelaza dostarczysz np. z pieczonymi burakami. Pisałam o tym w tekście O JEDZENIU WARZYW

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *