kontakt: to-dopiero-poczatek@wp.pl

Dlaczego niektóre dzieci mają alergię na mleko a inne nie

Moje dziecko ma alergię na mleko krowie. Jak się o tym dowiedziałam przeczytasz >> tutaj <<. Od tego momentu dużo zmieniło się w naszej codziennej diecie. Nieśmiało dodam, że skorzystała na tym cała rodzina. Po pierwsze córka mniej choruje a przebyta infekcja (jak dotąd jedna) nie skończyła się ani inhalacjami ze sterydu ani antybiotykiem [jak dotychczas bywało].  Nasz sposób żywienia, w niezwykle krótkim czasie zmienił się baaardzo na plus. Drogi, którą przeszliśmy ze starszą córką (13 antybiotyków w ciągu 2,5 roku) nie chciałabym przechodzić z młodszą.
Zaczęłam szukać odpowiedzi  na pytanie dlaczego niektóre dzieci mają alergię na mleko a inne nie.

Z tekstu dowiesz się:
1) Czy przed alergią pokarmową mogę ustrzec młodszą córkę?
2) Skąd się biorą alergie pokarmowe i
3) jak im przeciwdziałać?

.

.

Dlaczego niektóre dzieci mają alergię na mleko a inne nie

.

.

Niepożądana reakcja na białko mleka krowiego może wystąpić w każdym wieku. Pojawia się po podaniu ilości, która u zdrowych dzieci jest tolerowana.  U niemowląt karmionych wyłącznie piersią również.  Alergia to nadwrażliwość zainicjowana przez różnorodne reakcje obronne organizmu. Mechanizm dokładniej opisałam >> tutaj << Według różnych badań alergia na mleko krowie (CMA) występuje u 1,9 do 4,9 % populacji.

.

W mleku krowim występują białka, które powodują niewłaściwą odpowiedź organizmu. Są to:

– α‑laktoalbumina – odpowiedzialne nawet za 80% reakcji alergicznych
– β‑laktoglobulina –  występuje w mleku wielu gatunków ssaków, ale nie ludzkim; 13–76%  pacjentów prezentuje objawy na ten alergen;
– albumina surowicy bydlęcej – związana jest z występowaniem alergii na wołowinę i wywołuje objawy u 20% pacjentów

.

.

Alergeny mleka krowiego zachowują swoją aktywność biologiczną pomimo gotowania czy pasteryzacji. Aby otrzymać hipoalergiczne mleko dla niemowląt, potrzebna jest hydroliza znacznego stopnia. To jednak nie wystarczy. Później stosowane są kolejne procesy związane z wysoką temperaturą ciśnieniem czy ultrafiltracją.

.

W alergii na białko mleka krowiego (w skrócie CMA) pojawia się niewłaściwa reakcja organizmu na dawkę mleka, która przez zdrowych ludzi jest tolerowana. U chorych dochodzi do niepotrzebnej nadprodukcji przeciwciał. Szczęśliwie organizm potrafi nabrać tolerancji na szkodliwe dotychczas białka.  Mechanizmy te jednak nie są jasne.

To czy nasze dziecko będzie miał alergię CMA zależy od wielu czynników.

  • genetycznych
  • rodzaju i dawki alergenu
  • tego jak często podajemy dany alergen
  • wieku pierwszej ekspozycji na dany alergen
  • układu odpornościowego dziecka

A w przypadku niemowląt karmionych piersią ilości antygenów, które przechodzą do mleka. Na własnym przykładzie widzę, że młodszą córkę boli brzuch, nawet kiedy ja wypiję tylko jedną szklankę mleka dziennie lub zjem dwa plasterki sera żółtego.

.

Teraz wiem, że muszę pilnie obserwować młodszą córkę aby ustrzec ją przed alergią na mleko krowie. Myślę że pierwsze symptomy w postaci bólu brzucha już wyłapałam. Obecnie ograniczam nabiał. Zamiast mleka krowiego pije roślinne np. sojowe [przepis  >>tutaj << ] Po około 3 miesiącach diety eliminacyjnej będę stopniowo wprowadzała nabiał i obserwowała jej zachowanie.

.

CMA jest pierwszym etapem tzw. marszu alergicznego. Przy starszej córce, ciągłych chorób nie łączyłam z alergią na mleko krowie. Kiedy to zrobiłam okazało się, że ma dodatkowo nietolerancję na pszenicę, jajka kukurydzę i jeszcze kilka innych produktów.  Obecnie ułożenie jej jadłospisu naprawdę wymaga wysiłku.
Badania naukowe sugerują, że 80% pacjentów osiąga tolerancję pokarmową w ciągu 3–4 lat.Po stwierdzeniu nietolerancji i  odstawieniu alergenu proces ten trwa w zależności od dziecka od ok. 3 miesięcy do roku.

.

Wykazano, że dzieci cierpiące na reakcje alergiczne opóźnione [ szczegóły znajdziesz  >> tutaj << ] często nabywają tolerancję szybciej niż pacjenci z reakcjami natychmiastowymi. U dzieci z objawami z układu oddechowego przy rozpoznaniu alergii, nadwrażliwością na wiele pokarmów i/ lub alergią wziewną, istnieje wyższe ryzyko przewlekania
się czasu trwania choroby. I właśnie tego spodziewam się w przypadku starszej córki…

Uważa się nawet, że alergia na białka mleka krowiego jest skutkiem braku wytworzenia prawidłowych mechanizmów tolerancji lub ich późniejszego załamania.  Dlatego tak ważne jest jak często podajemy dany alergen. Do czynników, które wpływają na ryzyko nadwrażliwości a na które mamy wpływ jest niedojrzałość organizmu. Wprowadzanie pokarmów stałych przed ukończeniem przez niemowlę 17 miesiąca życia jest ryzykowne. Zaleca się aby karmić noworodka mlekiem kobiecym do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. dopiero po tym czasie zabierać się za wprowadzanie nowych produktów.

Ważne znaczenie na rozwój lub tolerancję CMA ma rodzaj flory bakteryjnej w jelicie dziecka. Pierwszy krok aby rozwijała się ona właściwie to karmienie piersią. Dzięki tej prostej metodzie rodzaj i ilość właściwych szczepów jest w takiej ilości w jakiej powinna być. Jeśli została ona zachwiana np. przez podanie antybiotyku istnieje większe ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej.

Rozszerzając dietę dziecka trzeba zwracać uwagę na to jak reaguje ono na nowe produkty. Czy boli je brzuszek, dostało wysypki czy tak jak w naszym przypadku ma ciągłe infekcje górnych dróg oddechowych. Jak prawidłowo rozszerzać dietę niemowlęcia przeczytasz >> tutaj <<.

.

.

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe materiały

.


Pobierz tabelę z przykładami pokarmów i umiejętnościami w zakresie żywienia w poszczególnych miesiącach życia.


.

Dziękuję !!!

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *