Prawa przysługujące pracującym mamom

Za chwilę zostaniesz albo już jesteś pracującą mamą? Poznaj swoje prawa!
Urlop macierzyński, urlop rodzicielski i urlop wychowawczy – o tym słyszymy najczęściej. O co dokładnie w nich chodzi i czym się różnią? We wpisie rozwiewam wszelkie wątpliwości.

.

.

A to dopiero wierzchołek góry lodowej!
Oprócz wyżej wymienionych urlopów, jeszcze przed porodem albo już po powrocie do pracy możesz korzystać z masy innych udogodnień przysługujących pracującym etatowo mamom.
Od czterech lat jestem taką właśnie pracującą zawodowo mamą. Właściwie to od pięciu… bo mamą dla pracodawcy stałam się już w czasie ciąży 🙂

Nie możemy narzekać na zakres praw który nam przysługuje. Ale aby zacząć w pełni z nich korzystać, trzeba wiedzieć o ich istnieniu 😉

Dzięki przedstawionym tu informacjom nie będziesz musiała błądzić wśród przestarzałych informacji, zastanawiając się czy oby na pewno jeszcze obowiązują 😉 We wpisie aktualne przepisy (listopad 2017) z Kodeksu Pracy, podane w łatwej do przyswojenia i SKONDENSOWANEJ formie.

 

3…2…1…

Zaczynamy!

 

Przestałaś być mamą ciężarną i na świecie pojawiło się już Twoje maleństwo? Masz niepowtarzalną okazję aby spędzić z nim naprawdę dużo czasu.

Możesz wykorzystać trzy różne rodzaje urlopu :

👉  macierzyński podstawowy – 20 tygodni (płatny),

👉   rodzicielski – 32 tygodnie (płatny),

👉  wychowawczy – 36 miesięcy (bezpłatny)

..

.

Szczegóły za chwilę, bo…

Nie zapominamy też o tacie, który zwłaszcza w połogu powinien bardzo Cię wspierać i ….  załatwić wszystkie urzędowe sprawy związane z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Aby ze wszystkim zdążyć i godnie przywitać nowego członka rodziny, ma do wykorzystania 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Musi to zrobić do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Choć większość ojców jakich znam, z urlop tego korzysta zaraz po narodzinach dziecka. Wydaje się to całkiem sensowne rozwiązanie😉
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

.

Wracamy do tego co przysługuje nam, mamom 😊

We wpisie będę odwoływała się do praw matek, które urodziły jedno dziecko, bo to zdecydowanie najczęstsze zjawisko. W przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci, okresy urlopowe będą ulegały wydłużeniu. Niestety nie wprost proporcjonalnie do ilości bobasów w domu…

.

.

.

Urlop macierzyński

.

.

.

Może trwać do 20 tygodni po urodzeniu dziecka. ‚Może’ bo wcale nie jesteś zmuszona aby wykorzystać go w całości sama. Jeśli jest taka potrzeba albo okoliczności, po 14 tygodniach możesz zrezygnować, a pozostałą część urlopu wykorzysta ojciec dziecka.

.

Kodeks Pracy gwarantuje Ci wypłatę zasiłku macierzyńskiego przez cały okres tego urlopu. Jego wysokość zależy od tego jakie masz plany związane z dalszą opieką i wykorzystywaniem kolejnych przysługujących urlopów. Na tym etapie możesz zdecydować czy chcesz otrzymywać 100 czy 80% średniego wynagrodzenia z 12 ostatnich miesięcy. W Dziale Kadr swojej firmy powinnaś złożyć odpowiednią deklarację.

.

.

👉 Aktywność zawodowa na urlopie macierzyńskim.

.

.

To bardzo ciekawy temat.
Mało z nas wie, że pobieranie zasiłku macierzyńskiego, nie wyklucza podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej !!!
Dla zachęty powiem, że to może być dobry czas na spróbowanie czegoś nowego!
Szerzej o tym temacie w bezpłatnym e-booku, który przygotowałam specjalnie dla Ciebie [informacje na końcu wpisu]

.

.

.

Urlop rodzicielski

.

.

.

To aż 32 dodatkowe tygodnie, które możesz spędzić z dzieckiem. Za ten czas również otrzymasz zasiłek. W zależności od tego jaką deklarację przesłałaś pracodawcy odnośnie zasiłku w czasie urlopu macierzyńskiego – teraz możesz otrzymywać 80 lub 60% średniego wynagrodzenia z 12 ostatnich miesięcy.

Urlop ten w całości możesz wykorzystać Ty lub ojciec dziecka.

.

Rzecz bardzo ważna….

.

Można go wykorzystać od razu w pełnym wymiarze lub maksymalnie w czterech częściach. Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Oprócz pełnego wykorzystania urlopu (w całości bądź częściach) masz tutaj możliwość aby całkowicie zrezygnować z korzystania z niego i zająć się tym, czego obecnie najbardziej wymaga sytuacja. Możesz to zrobić w każdym czasie, za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

.

.

Możesz też połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy, u pracodawcy udzielającego tego urlopu w – wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. I tak jeśli pracujesz na pół etatu okres urlopu wydłuża się do 64 tygodni.
Pamiętaj, że nadal głównym Twoim zadaniem powinno być samodzielne sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Ostatni rodzaj urlopu, który przysługuje Ci w związku z narodzinami dziecka to:

.

.

.

Urlop wychowawczy

.

.

.

Co prawda jest bezpłatny – to znaczy, że nie należy Ci się w tym czasie dodatkowy zasiłek związany stricte z tym urlopem ale  jesteś w tym czasie chroniona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. W okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie tego urlopu, do dnia jego zakończenia. Rozwiązanie umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Pracodawca na ten rodzaj urlopu musi się zgodzić.

 

Trwa do 3 lat (36 miesięcy), które można podzielić na maksymalnie pięć części. I możesz go wykorzystać Ty lub ojciec dziecka. Kolejne części nie muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.
Nie może on jednak trwać dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat.

Urlop przysługuje, jeżeli jesteście zatrudnieni przynajmniej 6 miesięcy. Okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców też się w to wlicza.

I to co bardzo, bardzo ważne…

Pobyt na urlopie wychowawczym wlicza się do stażu pracy

.

A jak się ma  kwestia  urodzenia drugiego dziecka podczas urlopu wychowawczego?

Ponownie odsyłam do e-booka którego możesz pobrać bezpłatnie na końcu wpisu. Warto 👌

 

⚖  ⚖  ⚖  ⚖  ⚖  ⚖ ⚖  ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖  ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖  ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖  ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖  ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖ ⚖

.

Chcesz poznać więcej praw które mają nie tylko pracujące mamy ale i kobiety ciężarne?

Zapisz się na newsletter i odbierz e-book, który nie tylko rozwieje Twoje wątpliwości ale pozwoli Ci zyskać więcej czasu dla siebie i dziecka.

Pamiętaj jednak, że e-book nie może zastąpić kontaktu z Twoim Działem Kadr 😉

Na koniec pytanie do Was.
Który z tematów uważacie za godny rozszerzenia i opisania na blogu w pierwszej kolejności?

.

✒Jakie sprawy urzędowe trzeba załatwić zaraz po narodzinach dziecka?

✒Rozszerzenie diety dziecka od narodzin do 3 roku życia. [Chwaliłam się już, że z wykształcenia jestem Dietetykiem 😉]

✒Może jakaś propozycja z Twojej strony🤔 ?

 

 

 

A jeśli podoba Ci się wpis i tematy poruszane na blogu, to będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli poświęcisz minutkę i zapiszesz się do naszej Grupy. Dyskutujemy jak można zyskać więcej czasu dla siebie i dziecka będąc jednocześnie pracownicą.

Spotykamy aby pytać,doradzać, wspierać się, poznawać kobiety podobne do nas. Szukające rozwiązań na usprawnienie organizacji zadań poza pracą zawodową, tak aby mieć więcej czasu dla siebie i rodziny.

Wystarczy kliknąć w obrazek.

 

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

.

.

.2 Responses
 • Kinga
  Listopad 30, 2017

  A czy można pracować kilka godzin u innego pracodawcy na urlopie rodzicielskim?

  • Kasia G.
   Listopad 30, 2017

   Kinga zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy nie ma przeszkód prawnych, ograniczających mamie dziecka podjęcie pracy w ramach stosunku pracy u innego pracodawcy niż ten, który udzielił jej podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *