Samoocena powstaje z cudzych ocen

Opowiem Ci dzisiaj coś bardzo ważnego. Dowiesz się dlaczego nie boję się rozmów o pracę, poznawania nowych ludzi i zadawania pytań paniom w urzędzie. Kiedyś, kiedy byłam jeszcze mała ciągle słyszałam jak mama mówi do mnie albo do znajomych „Ona to wszystko załatwi. Jak jej ojciec”. Wryło mi się to w głowę już chyba na zawsze.

.

.

Nie jestem jakaś ponadprzeciętnie odważna, mówca pewnie też znalazłby się lepszy niż ja, ale naprawdę jeśli czegoś chcę, to dam radę i zrobię! Kiedy boję się jakiegoś zadania z pomocą przychodzi mi podświadomość która mówi „Ona to wszystko załatwi”. Taką właśnie ocenę samej siebie wpoiła mi mama. Fajny prezent 🙂 Samoocena powstaje z cudzych ocen.

.

.

Samoocena powstaje z cudzych ocen

.

.

Dziecko, które jeszcze niewiele o sobie wie, łyka opinie innych jak młody pelikan. Przyjmuje bezkrytycznie to co powiedzieli o nim dorośli. No bo przecież dorośli są nieomylni! [omg]. Dziecko jest jak mały radar. Wychwytuje reakcje innych na jego zachowanie. Im bardziej zależy mu na danej osobie tym bardziej jest wyczulone na jego ocenę. Tak się składa, że małemu zapewne najbardziej zależny na rodzicach i to na ich ocenę i opinię jest najbardziej wyczulone. W związku z jego krótkim życiem, często nie ma do czego porównać lub odnieść słów, które przed chwilą usłyszało.

.

Z nami jest tak samo. Jeśli jakiś profesor powie nam, że trypofobia to strach na widok krwi to przyjmujemy to za pewnik. Pan Pofesor się przecież na tym zna. Już tyle lat uczy o trypofobji studentów… Jeśli koś po raz pierwszy powiedział  kilkulatkowi, że tańczy jak drewniak, nie ma z czym tego wewnętrznie skonfrontować. W szufladzie z napisem samoocena, nie znajdzie karteczek „świetnie tańczysz”, „ty to masz poczucie rytmu”. Nasz pelikan łyka to, co przed chwilą usłyszał. Pewnie w przyszłości nie będzie lubił tańczyć – no bo jak, taki „drewniak”, lepiej się nie ośmieszać.

.

.

Obraz samego siebie wynika nie tylko z usłyszanych słów

.

.

To także reakcje na nasze zachowanie. Jeśli mówię a druga strona mnie słucha i jeszcze dodatkowo zadaje pytania czuję że to co mam do przekazania jest ważne, ma sens. W przyszłości nie będę miała obaw przed publicznym wyrażaniem mojego zdania, przed zaprezentowaniem siebie na rozmowie kwalifikacyjnej itd.

.

.

Ogromne wyzwanie dla rodziców to stworzyć fundament dzięki któremu dziecko będzie ufało swoim wewnętrznym odczuciom. Będzie miało w głowie obraz samego siebie jako dobrego, zaradnego ( sama dodaj jakiego jeszcze) człowieka. Zdanie innych na jego temat, nie będzie ważniejsze niż jego własna opinia o sobie samym.

..

.

Pewna mama codziennie przed wyjściem do przedszkola swojej córki mówiła jej „Jesteś dobra, mądra i ważna!”. Córka, każdego dnia wychodziła w świat wierząc, że jest… no właśnie DOBRA, MĄDRA I WAŻNA! Miała dzięki temu poczucie, że może wszystko! To właśnie było największą siłą tej dziewczynki.

.

.

Życzę Ci aby Twoje dziecko też wiedziało, że nie ma takiej rzeczy z którą sobie nie poradzi.

.

.

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *