Skuteczny sposób aby dziecko szybciej zaczęło mówić

Czy to kwestia genów, że jedne dzieci zaczynają mówić szybciej niż inne? A może istnieje jakiś sposób na zmotywowanie dziecka aby przemówiło? Nawet noworodek potrafi się porozumieć, ale wiecie o co chodzi… Rodzic oczekuje słów a nie pokazywania palcem.

Statystyczne dwuletnie dziecko wymawia średnio 200 wyrazów a rok później jego słownik jest już 5x obszerniejszy. Trzeba pamiętać o słowie STATYSTYCZNE  z początku zdania. Dzieci, które od maleńkiego więcej czasu poświęcają na przewracanie się z brzucha na plecki czy inne wyzwania fizyczne zaczynają mówić nieco później. I na odwrót. Niezależnie od tego czy dziecko więcej czasu poświęca rozwojowi fizycznemu czy społecznemu istnieje kilka sposobów aby zachęcić je do nauki mówienia.

Skuteczny sposób aby dziecko szybciej zaczęło mówić

.

.

MÓW DO NIEGO

.

Aby dziecko zaczęło wypowiadać nowe słowa musi je najpierw zrozumieć. Aby zrozumieć język musi go słyszeć. Dlatego mów. Mów do dziecka ciągle. Nie zwracaj uwagi na ludzi z ulicy którzy patrzą, że rozmawiasz z gondolką 🙂

.

PUSZCZAJ MUZYKĘ

.
Tak jak ja, nowe angielskie słówka najlepiej zapamiętuję z piosenek tak N. też bardzo dużo uczy się kiedy jej śpiewam. Dzieci uwielbiają słuchać muzyki. Ulubioną piosenkę mogę jej śpiewać 10 razy a ona i tak upomni się o 11 powtórzenie.

.

NAZYWAJ

.

Nazywaj wszystko co widzisz wokół. Kiedyś poprosiłam 18 miesięczną Natalię aby przyniosła łyżeczkę. Ona pobiegła do kuchni, otworzyła szufladę i dała mi to o co prosiłam. Naprawdę nie spodziewałam się, że da mi rzecz o którą proszę, nie widząc jej. Dlatego zawsze nazywam samochód, tramwaj i rowerzystę którego właśnie mijamy po drodze. Mówię, że pies głośno zaszczekał albo, że kropi deszcz.

.

JĘZYK DOROSŁYCH

.
Ucz dziecko języka dorosłych. Nie wolno ulec chęci aby przejmować od małego jego słowa. Sama złapałam się nieraz na tym, że zamiast banan mówię „ban” a jajko nazywam „au”. Takie naprzemienne używanie języka dorosłego i dziecięcego może zdezorientować małego ucznia.

.

SŁUCHAJ

.
Jak się czujesz, kiedy zaczynasz coś komuś opowiadać a ta osoba nagle przestaje Cie słuchać? No właśnie… dziecko czuje to samo. Zwracaj na nie uwagę kiedy do Ciebie mówi. Zadawaj pytania aby wydłużyć Waszą „rozmowę”.

.

PROSTY JĘZYK

.
Wiadomo, że przez rok trudno nauczyć się nowego języka tak na perfect. Wczuj się w Twojego ucznia i mów do niego powoli, używając prostego języka. Na tym etapie wystarczy mu poznać słowo”buty”. Na „mokasyny” przyjdzie czas później 🙂

.

DOCENIAJ

.
Trzeba chwalić każde nowe osiągnięcie. Kiedy Nata podeszła do mnie i powiedziała „oć”. Jak tylko domyśliłam się że to miało być -choć- od razu zadzwoniłam do tatusia aby ją pochwalić i jeszcze kilka razy powtórzyć nowe słowo.

.

.

A i najważniejsze. To czy dziecko zaczyna mówić wcześniej czy później nie świadczy o jego predyspozycjach intelektualnych.

.

.

Pamiętasz? – jedne dzieci stawiają na mowę inne na ruch.
A Twoje do której grupy zaliczysz?

.

.

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *