Wcale nie musisz przytulać wujka…

Chcę abyśmy się dobrze zrozumiały. Temat jest bardzo ważny.
Chodzi o intymność.
To, że urodziłam moje dziecko nie oznacza jednocześnie, że jest ono moją własnością. To odrębna osoba, ze swoją prywatnością i intymnością. Nie należy do nikogo. Nawet do mnie.

.

.

Ma prawo do swoich spraw. Do przestrzeni w której nikt nie powinien ingerować.

To normalne że początkowo jest od nas uzależnione w każdym aspekcie. Ale… dorasta. Z każdym dniem. Jedne potrawy mu smakują a innych za nic na świecie nie chce wziąć do ust. Lubi bawić się z Zosią a z Krzysiem rywalizuje. Staje się małą-dużą osobistością.

.

Dziecko musi wiedzieć czym jest intymność między innymi dlatego aby nikt nie mógł go skrzywdzić.  Nauka polega na przykład na tym, że wchodząc do jego pokoju  – pukamy. Nie ważne czy ma 2 czy 12 lat. Kiedy siedzi w łazience na nocniczku tak samo. Pukamy zanim wejdziemy. Hola, hola. Nie wystarczy stuknąć w drzwi i w tym samym momencie je otworzyć. Pukanie nie może być  sygnałem ostrzegawczym, że wchodzimy. Pukam i czekam na słowo proszę.

.

Kiedy dziecko zaczyna mieć świadomość swojego ciała warto powiedzieć mu, że jego miejsc intymnych mogą dotykać tylko rodzice podczas kąpieli albo lekarz podczas badania. Tak samo nikt nie ma prawa go pocałować albo wziąć na ręce bez jego zgody. Dziecko musi mieć jasny przekaz, że jeśli ktoś narusza jego intymność musi głośno się sprzeciwić i powiedzieć o tym rodzicom.

,

,

A teraz moje ulubione…

Wpadają do nas znajomi, których dziecko widzi pierwszy raz w życiu. Wszystkim byłoby bardzo miło gdyby dziecko przywitało każdego z gości ciepłym przytuleniem. Aż korci, aby namówić je do pocałowania obcego dla niego człowieka. A tego właśnie nie powinniśmy robić. Nie można zmuszać dziecka aby przytuliło wujka czy ciocię tylko dlatego, że dostało od  nich misia. Takim zachowaniem pokazujemy mu, że jeśli ktoś da mu prezent  w zamian ma prawo wymagać od niego bliskości.

.

.

Dziecko to odrębny byt. Mała osoba. Ze swoimi uczuciami i emocjami. Uczuciami, które mamy obowiązek uszanować.

.

.

Sprawisz mi wielką radość jeśli polubisz lub udostępnisz ten tekst. Dziękuję 🙂

.

.

3 Responses
 • AnuŚka Bąbik-Daniło
  Kwiecień 30, 2016

  Bardzo mądrze napisane. Aż się lekko rozczarowałam, że to już koniec tekstu 🙂 Dziecko należy uczulać od najmłodszych lat, bo niestety od małego może być „obiektem” narażonym na takie nieprzyjemności. Delikatnie mówiąc. Choć samo pisanie o tym powoduje uczucie obrzydzenia w stosunku do tych, którzy robią takie okropne rzeczy.
  Z pukaniem i wieloma innymi rzeczami – prosta sprawa, jeśli my będziemy szanować prywatność dziecka to ono będzie szanowało naszą. A później każdego innego człowieka.

  • to dopiero początek
   Kwiecień 30, 2016

   Dziękuję za te słowa. Następnym razem bardziej się rozwinę 🙂

 • Aleksandra
  Maj 1, 2016

  Dodkłanie! Pięknie napisane, a myślałam, ze tylko ja mam obsesje na tym punkcie… Pozdrawiam! 🙂 :*

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *