Jak znaleźć dobrą nianię

Klonowanie jest zabronione, a Ty przecież się nie rozdwoisz. Większość z nas wcześniej czy później staje przed dylematem: zostać w domu i nadal opiekować się dzieckiem czy wracać do pracy. Jeśli tak jak ja, wybierasz drugą opcję czeka Cię wybór opiekunki.

.

.

Po roku urlopu macierzyńskiego zdecydowałam, że na kilka miesięcy zostawię ją z nianią jako przygotowanie przed żłobkiem.

Aby wybrać dobrą opiekunkę trzeba wiedzieć gdzie szukać i jak to robić aby po kilku dniach/tygodniach się nie rozczarować.

.

.

GDZIE SZUKAĆ NIANI?

.

.

Zacznij od najbliższego otoczenia. Szukaj wśród znajomych, rodziny. Może ktoś z nich właśnie posłał dziecko do przedszkola i jego niania się zwolniła. Może znajoma mamy przeszła na emeryturę i będzie miała czas aby podjąć się opieki.

Sąsiedzi. Może sąsiadka ma już swoje dziecko na tyle duże, że podejmie się opieki nad jeszcze jednym. Albo inna nie chce pracować zawodowo lub jest emerytką.

Ogłoszenia na słupach, w lokalnych gazetach.

Portale internetowe poświęcone poszukiwaniom niani np. www.niania.pl, http://otoniania.pl/, gumtree

.

.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC PRZYSZŁĄ NIANIĘ

.

.

Czy nie mieszka zbyt daleko od Was. Jeśli mieszka tak blisko, że może do Was przychodzić piechotą – to super. Nie będzie wymówek, że autobus jej się spóźnił albo zepsuł samochód. Pamiętaj, że jej każde spóźnienie przekłada się również na Twoje spóźnienie do pracy.

.

Czy ma doświadczenie w opiece nad dziećmi. Co zamierza robić z Waszym synem/córką całymi dniami. Czy zna jakieś dziecięce piosenki/gry/zabawy. Czy akceptuje aby dziecko w ciągu dnia siedziało przed telewizorem.

.

Czy jest na tyle sprawna i szybka, że nadąży za Waszym dzieckiem. Nie chodzi o to czy jest młoda czy stara. Będzie musiała albo dotrzymywać kroku podopiecznemu albo okiełznać go w taki sposób, że dziecko nie będzie np. od niej uciekało podczas spaceru.

.

Jaki był powód rzucenia poprzedniej pracy? Podpytaj delikatnie jej podopieczny poszedł do przedszkola czy raczej nie mogła dogadać się z poprzednimi rodzicami albo dzieckiem.

.

Jakiego wynagrodzenia oczekuje za pracę i co DOKŁADNIE będzie wchodziło w skład jej obowiązków. Nie zakładaj z góry, że będzie na przykład zmywała po dziecku czy sprzątała jego pokój. Czasem dla niani – opieka – oznacza wyłącznie opiekę nad dzieckiem, bez żadnych dodatkowych obowiązków. Dlatego naprawdę warto ustalić kto będzie przygotowywał dziecku posiłki, ubrania na wyjście itp.

.

Kiedy planuje wziąć dłuższy urlop. Z jakim wyprzedzeniem będzie Wam mówiła o jednodniowej nieobecności w pracy. Czy chce mieć wolne piątkowe popołudnia. W oparciu o te informacje będziecie musieli planować swoje wczasy albo pracę z domu.

.

Czy w razie potrzeby jest dyspozycyjna w weekend. Gdy wypadnie Wam jakaś większa impreza czy wesele będziecie wiedzieli czy można na nią liczyć.

 .

 .

JAKIE PYTANA ZADAĆ PRZYSZŁEJ OPIEKUNCE

.

.

Pierwsze spotkanie z potencjalną nianią, przypomina trochę rozmowę rekrutacyjną. Ty jako rekruter, też musisz się do niej przygotować. Jeśli potencjalna opiekunka jest osobą zupełnie obcą, trzeba ją zapytać między innymi o:

,

  • Imię, nazwisko, adres zamieszkania.
  • Adres zamieszkania jej bliskich krewnych. Może wydawać się trochę na wyrost ale… będziesz się czuła bezpieczniej gdy pop powrocie z pracy nie zastaniesz jej w domu a jej telefon milczy.
  • Sposób w jaki będzie do Was docierała (samochód, komunikacja miejska, piechotą).
  • Czy ma ze sobą opinię poprzednich pracodawców. Jeśli nie czy może podać do nich nr telefonu.
  • Jaką pracę wykonywała wcześniej.
  • Jaki był powód rzucenia poprzedniej pracy.
  • Jakiego wynagrodzenia oczekuje i za co.
  • Czego oczekuje od Was, poza wynagrodzeniem
  • Ile dni urlopu i kiedy planuje

,

,

Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny.

Ślij go dalej swoim znajomym, może oni też są w potrzebie 🙂

,,

,

Masz doświadczenie w wyborze opiekunki? Dziel się w komentarzach, na co jeszcze warto zwracać uwagę.

,

,

Zdjęcie: www.flickr.com

Lubisz to? Kciuk do góry 🙂

.

.

_____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.pl

.

.

.

.

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *