Skoro nawet dzieci to robią – ja też mogę!

Dzieci to potrafią. Szanują siebie i nie czują potrzeby zmuszania się do rzeczy, do których nie są wewnętrznie przekonane 🙂  Upraszczanie sobie życia. To mój cel na najbliższy czas. Wiecie co odkryłam? Nie muszę zaspokajać potrzeb innych ale… nikt nie musi też zaspokajać moich.

.

.

Usłyszałam kiedyś [chyba w Kościele] ciekawe opowiadanie. W pokoju przy syto zastawionym stole siedzieli ludzie. Pomimo, że stół uginał się od pysznego jedzenia, ludzie wokół stołu byli przeraźliwie wychudzeni. Gdy przyjrzeć się im dokładniej nie wyglądali tak jak Ty czy ja. Ich ręce były tak długie, że nie byli w stanie włożyć sobie jedzenia do ust. W drugim pokoju, również przy syto zastawionym stole siedzieli tacy sami ludzie z nienaturalnie długimi rękami. Ci jednak wyglądali na zadowolonych. Dużo się śmieli i mieli pełne brzuchy.

.

Jak to możliwe?

.

.

Wpadli na pomysł, że mogą współpracować. Jedni karmili drugich. Zaspokajali swoje potrzeby przy pomocy innych. Co z tego wynika? Możemy się wspierać. Mogę poprosić kogoś o zaspokojenie mojej potrzeby. Mogę.

.

.

Nie muszę zaspokajać potrzeb innych ale nikt nie musi też zaspokajać moich. Mogę CHCIEĆ coś robić ale tak jak dziecko, nie muszę zmuszać się do robienia rzeczy do których nie jestem przekonana.

.

.

Upraszczanie sobie życia

.

.

Trudno chwalić lenistwo ale pracować i zarządzać własnym czasem w zgodzie ze sobą też nie jest łatwo. Nigdy wcześniej nie było tak wielu możliwości wyboru rzeczy, które możemy robić, kierunków w których możemy się rozwijać czy przedmiotów które możemy mieć. Nigdy wcześniej nie było też tylu spraw, które muszą być załatwione. Jako etatowa mama i pracowniczka korpo dosłownie tonę w wyborach i sprawach, które powinny być zrobione na wczoraj [mimo, że wczoraj jeszcze o nich nie wiedziałam].

.

Aby się nieco wyluzować i odzyskać kontrolę nad tym bałaganem, musiałam uświadomić sobie, że mam kilka równoległych potrzeb. Fizyczne, intelektualne, emocjonalne i duchowe. Jeśli, któraś z nich jest mocno zaniedbana nie ma szansy aby cieszyć się z pozostałych. Kiedy jestem głodna myślę tylko o jedzeniu. Kiedy jestem przytłoczona obowiązkami, do głowy mi nie przyjdzie jak mam dobrze, że nigdy nie musiałam martwić się o to, z czego przygotować obiad.

.

Powinnam dbać  o własne potrzeby, także potrzebę odpoczynku. Wybierać to, co najważniejsze spośród tego, co jest ważne dla innych. Upraszczanie sobie życia to decydowanie, w co chcę angażować swoją energię. Odróżnianie tego co ważne, od tego co nieważne. Upraszczanie sobie życia to odróżnianie tego na co mam wpływ, od tego, co leży poza moim zasięgiem. Upraszczanie sobie życia to rezygnacja z tego co straciło dla nie sens. Wycofanie się z decyzji, które okazały się blednę mimo, że zainwestowałam w nie energię, czas, pieniądze.

.

Upraszczanie sobie życia, to dokonywanie wyborów. Moje „lenistwo” wchodzi na wyższy poziom zaawansowania – wybieranie tego co daje mi satysfakcję. Aby dowiedzieć się co daje mi satysfakcję muszę doświadczać samotności. W spokoju zatopić się w myślach.

 .

.

Eliminowanie

.

.

Czynności, które zabierają czas, a do niczego wartościowego mnie nie prowadzą.
Oglądałam swojego czasu „Wspaniałe stulecie”. Wciąga jak diabli. Fajnie popatrzeć na kostiumy, makijaże, akcja wartko płynie ale godzina z życia wyjęta. Razy 5 dni w tygodniu…  Zrezygnowałam. Nawet nie próbuję rozpoczynać nowych serii.
Prasowanie. Tylko w razie konieczności np. koszule. Szukam ubrań, które się nie gniotą.
Zmywanie. Jestem coraz bliższa decyzji o zakupie zmywarki. O kosztach zmywania w zmywarce i zmywaniu ręcznym ciekawy artykuł przygotował Michał.
Makijaż – w weekendy rezygnuję. Zazwyczaj podkład, tusz, rozświetlacz.
Paznokcie? Od miesięcy naturalne. Ewentualnie manicure japoński. Hybryda niszczyła moje paznokcie. Malowanie i zmywanie co trzy dni? Zrezygnowałam.
Eliminowanie przedmiotów. Jak każdej wiosny robię przegląd garderoby. Bardo zużyte rzeczy przerabiam na szmatki do podłogi lub wyrzucam. Takie które wyglądają ok ale i tak ich nie używam, wrzucam do pojemników Caritas. Papiery, gazety… Ile się tego może nazbierać przez rok… Oczyszczam swoją przestrzeń. Uwalnia mnie to mentalnie.

.

.

Systematyczne doskonalenie się w dwóch czy trzech czynnościach.

.

.

Nie będę najlepsza we wszystkim. Nie chcę być byle jaka we wszystkim. Mam jeden główny cel zawodowy. Dwa prywatne. Niezbyt szerokie. Raczej konkretne. Najlepiej je zapisać i często na nie przeć. Hęę… Zauważyłyście, że od początku roku dodaje regularnie dwa wpisy tygodniowo? Cel ma być konkretny, z punktami kontrolnymi po drodze.

.

.

Rozdzielanie

.

.

Obowiązków między wszystkich członków rodziny. Wszystkich. Mąż myje okna. Córka sprząta po sobie zabawki.

.

.

 

Skomplikowanie sytuacji jest sprawą prostą, ale jej uproszczenie – bardzo skomplikowaną

[Prawo Meyera]

.

.

Planuję zmiany. Duże zmiany. Chcę być bliżej siebie. Słuchać siebie bardziej niż innych. Spełniać oczekiwania swoje – bardziej od oczekiwań innych.
Bądźcie ze mną w tym trudno-dziwnym czasie zmian a wszystkiego się dowiecie.

.

.

Upraszczanie sobie życia czyli decydowanie, w co chcę angażować swoją energię.

Upraszczanie sobie życia czyli decydowanie, w co chcę angażować swoją energię.

.
.
Pytanie lub komentarz? Czekam na wiadomość właśnie od Ciebie!

Masz pytanie? Możesz zadać je w komentarzu do tego wpisu lub za pośrednictwem Facebooka.

Będę Ci wdzięczna za podzielenie się swoim doświadczeniem lub opinią. Napisz proszę czy podobał Ci się ten wpis. Z chęcią podejmę dyskusję lub odpowiem na dodatkowe pytania.

Jeśli spodobał Ci się wpis, będę Ci bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się nim ze znajomymi. Wystarczy kliknąć ten niebieski znaczek „f” po lewej stronie. Dzięki temu łatwiej będzie mu dotrzeć do osób, które nigdy nie słyszały o blogu TO DOPIERO POCZĄTEK a które mogą szukać informacji tu zawartych.

.

.

_____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.pl

.

.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *