5 błędów, które popełniamy wybierając imię dla dziecka

Czeka Cię wybór imienia dla dziecka? Zapewne, właśnie sobie uświadomiłaś jak wielu ludzi nie lubisz 😉 Dziś postanowiłam zgłębić temat i przeanalizować błędy, które popełniamy wybierając imię dla dziecka. Nie chcesz chyba aby w przyszłości musiało biegać po urzędach aby zmieniać swoją metryczkę.

.

.

.

Nie myślimy jak będą się do niego zwracać w dorosłym życiu.

.

.

 

To moje główne kryterium! Przy wymyślaniu imienia wyobrażam sobie jak na spotkaniach biznesowych, będą zwracali się  do mojego dziecka klienci.  Czy będą mieli problem, mówić zdrobniale tak jak do znajomego czy raczej z pełnego imienia, które czasem może brzmieć po prostu dziwnie. Znam Ryśka, który na wstępie rozmowy z nowymi osobami zawsze zaznacza aby zwracać się do niego „Ryś”. Ryszarda nie trawi – nawet na rozmowach rekrutacyjnych 😜

.

.

Znana persona

.

.

Nadajemy imię, które w połączeniu z nazwiskiem może dać na przykład kombinację: Ignacy Mościcki. Ignacy to biedny chłopak z mojego liceum. Dlaczego biedny? Kto pierwszy do tablicy? Może…. a tutaj mamy takie ciekawe imię i nazwisko. No to zapraszam. Na pierwszych lekcjach w semestrze pozostali mogli siedzieć spokojnie.

Jarosław Tusk – takiej zbitki nie sposób przewidzieć kiedy dziecko jest małe ale też się spotkałam.

Z drugiej strony jeśli chcesz aby dziecko było rozpoznawalne może warto zaryzykować 😏 Ciekawe tylko czy jemu się to spodoba…

.

.

Moda

.
.
Ja jestem pokłosiem mody na imiona nadawane w latach 80. Inne Anie, Kasie i Agnieszki to połowa moich znajomych.
Swojego czasu pracowałam w bardzo dużej firmie, gdzie byłyśmy dwie o takim  samym imieniu i nazwisku. Dostawałam masę maili i telefonów, które nie powinny do mnie trafiać. Doszło nawet do tego, że zaczęto zwracać się do mnie z drugiego imienia… które nawiasem mówiąc tez jest bardzo popularne.
Pamiętacie, jaką popularność zdobyło imię Amelia po premierze francuskiego filmu z Audrey Tautou w roli tytułowej (rok 2001). Teraz już przebrzmiało ale szał był 😂
.
.
.

Imię z przesłaniem

.

.

Fajnie jeśli imię niesie ze sobą jakieś przesłanie. Taka na przykład Maria. „To kobieta zdecydowana, pracowita, przy tym nieco chmurna i zaborcza, ale posiadającą bogactwo czułości oraz miłości. ” według jednego źródła a wg niego jest „uparta i zachowawcza. ” Więc jeśli to imię podoba Ci się również z innego powodu, będziesz tak długo szukała w Księgach Imion aż znajdziesz te cechy, które Ci się spodobają 😉

Bardzo podoba mi się imię Irena. Wg Księgi Imion – spokojna i opanowana. Nie sadzę jednak aby moje nienarodzone dziecię było tego świadome i zechciało się dopasować charakterologicznie do wybranego przeze mnie przesłania.

Imiona z przesłaniem to często te historyczne lub biblijne. Czy warto jednak poświęcać dobre samopoczucie dziecka w społeczeństwie tylko dlatego, że pozytywnie kojarzy nam się Salomon czy Napoleon?

.5 błędów, które popełniamy wybierając imię dla dziecka

.

Po przodkach

.

.

Wspaniale jeśli chcemy nazwać dziecię np. Kazimierz, bo takie właśnie w ogóle nam się podoba a przy okazji robimy przyjemność dziadkowi. Ale jak byś się czuła z imieniem, które wypada nadać dziecku bo dziadkowie tego oczekują. W dodatku wspominają o tym przy każdej okazji? Najgorszy wypadek to ten, kiedy nazywamy ‚jakoś’ dziecko tylko dlatego, że tak wypada.

.

.

Dopasowanie imienia do nazwiska

.

.

Sama borykam się z długim imieniem i nazwiskiem. Kiedy w urzędzie trzeba jeszcze wpisać drugie imię, naprawdę brakuje mi kratek. Pamiętaj długie imię w połączeniu z długim nazwiskiem to ZUO !!

Wyobraź sobie jakieś egocentryczne imię np. Roxana  w połączeniu ze swojskim nazwiskiem takim np. Przepióra.
A teraz wciel się w tą osobę i przedstaw. Głośno! Śmiało! No nie – to nie przechodzi.

.

.

.

Gdyby jednak wśród nas znaleźli się fantaści, którzy za wszelką cenę chcą wyróżnić swoje dziecko z tłumu do dzieła wkracza nasze Państwo. Nie możemy nadać imienia które:

➡ Nie pozwala określić płci dziecka (Zoe, Coco)

➡ Jest ośmieszające (Niunia, Jarzyna)

➡ ma formę zdrobniałą (Aga)

.

.

.

To ja wracam do wyszukania imienia dla mojej Drugorodnej obecnie zwanej Dzidziusiem.
Może coś podpowiecie?

.

.

_____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

 

4 Responses
 • Ewa
  Listopad 7, 2017

  Mam podobne kryteria jeśli chodzi i imiona. Ostatnio szukałam imienia dla Synka i chociaż kiedyś było ustalone, że będzie to Krzysztof, to jednak wybór padł na Aleksandra. Mam jedną dziewczynkę Małgosie ale gdybym miała kolejna to bym się zastanowiła między Magdaleną i Gabrielą.

  • Kasia G.
   Listopad 9, 2017

   Bardzo podobają mi się Magdaleny, Aleksandry, Małgorzaty ale… moje nazwisko ma aż 11 liter!!! Dlatego celuję w coś krótszego.
   Z pierwszą córką poszło mi w miarę sprawnie a teraz nie mogę się zdecydować 😉

 • Olga
  Listopad 23, 2017

  My się właśnie zastanawiamy nad Zoe 🙂 Jeśli szukacie krótkiego imienia, polecam moje, Olga. Jedyny problem jaki przychodzi mi do głowy, który miałam będąc dzieckiem, to, że dla tego imienia nie ma dobrego zdrobnienia. Oczywiście, część osób zwracała się do mnie Ola, ale wtedy protestowałam, mówiąc, że to nie moje imię 🙂 Z ładnych i w miarę krótkich imion może Alicja albo Kaja? Pewnie rozważaliście Ewę, Annę? Wszystko zależy od tego,czy się źle nie kojarzy oraz czy dobrze brzmi z nazwiskiem. Życzę powodzenia w wyborze 🙂 wszystkiego dobrego

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *