Tylko bez takich tekstów proszę

Byłam ostatnio świadkiem takiej oto scenki. Przychodzę sobie z córką do przychodni zdrowia. Czekamy spokojnie w kolejce i obserwujemy chłopczyka. Jeszcze nie miał pewnie dwóch lat. Po chwili dało się odczuć, że chłopak ma wyładowaną pieluchę.

.

.

Tata trochę się skrzywił i zabrał syka, aby go szybko oporządzić. [Obok gabinetu jest takie małe pomieszczenie do szybkiej toalety maluchów]. Po chwili, przez niedomknięte drzwi słyszę:

.

– Ty śmierdzielu! Fuj! Jak okropnie śmierdzisz!

– Nie, nie śmierdzę – protestował chłopiec

– To nie czujesz jaką śmierdząca bombę zrobiłeś?

.

Dziecko chyba nie wiedząc, jak dalej się bronic mówi:

.

– To kotek zrobił

[nie wiem, może chodziło o naklejkę na ścianie]

.

Zwróciłyście uwagę, że czasem zupełnie nieświadomie przekazujemy dzieciom negatywne komunikaty na temat ich ciał. Nie koniecznie tak dobitnie słowami jak w powyższej scence ale na przykład intonacją głosu, wyrazem twarzy czy okazaniem ogólnej dezaprobaty.

Negatywne komunikaty, na temat tak ważny jak własne ciało, w dodatku przekazywane od osoby na której dziecku bardzo zależy, mogą poważnie osłabić jego poczucie własnej wartości. Więcej na ten temat: „Samoocena powstaje z cudzych ocen”.

Takie komentarze mogą odebrać radość, że mamy takie a nie inne ciało. Trochę głębiej się nad tym zastanawiałam w tekście „Czy dobrze robię, mówiąc córce jaka jest ładna?”

Ten mały chłopiec, chcąc zachować pozytywne uczucia odnośnie swojego ciała, próbował ‚odciąć’ się od niego i negatywne komentarze przenieść na kotka.

.

Taka prosta czynność, jak zmiana pieluszki stała się dla niego aktem upokorzenia. W jaki sposób ten chłopiec będzie podchodził do swojego ciała, jeśli od małego było ona dla niego powodem do zawstydzenia [?]

Czy nie lepiej by było, gdyby dorosły facet – ojciec – potrafił rozpoznać i zaakceptować własne uczucie obrzydzenia? Wczuć się w doznania dziecka, które musiało być przebierane w nieznanym sobie miejscu, przez osobę, która zapewne nie robiła tego zbyt często?

.

.

Udanej reszty dnia życzę 🙂

.

.

_____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

Zdjęcie: < źródło>

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *