Sprawdzony sposób na mycie dziecięcych włosów bez krzyków

Ucieczki z wanny podczas mycia włosów?
Krzyki na pół bloku kiedy przychodzi do czesania?
Znam to…
to znaczy – jeszcze pamiętam choć w moim domu już od kilku miesięcy spokój, jeśli chodzi o sprawy związane z pielęgnacją włosów.

.

.

Gęstwina włosów u małego dziecka, to chyba marzenie wszystkich mam. Każdy, naprawdę każdy kto widzi N. mówi, że ma świetne włosy, loczki jak sprężynki. Cieszę się, z jej fryzurki niesamowicie ale ile wymaga ona pracy i cierpliwości…wiem tylko ja 😛
W związku z burzą loków N., wypracowałam sobie kilka patentów, aby ich pielęgnacja była jak najmniej… hmm „burzliwa” – nazwijmy to.

 

Jak myć włosy aby dziecko to lubiło?

 

Cała nasza kąpiel jest zabawą. W wanience mamy gumowe zwierzaki i gąbkę tylko dla Natalii. Zanim przystąpię do mycia głowy, wspólnie myjemy jej nogi, ręce plecy i powoli oswajamy się z ciepłą wodą. Potem, delikatnie zwilżam włosy, zaczynając od tyłu głowy. Odchylam główkę tak, aby zmoczyć pozostałe włosy i jednocześnie nie zalać jej oczu. Gdyby jednak coś wleciało, pod ręka mam malutki ręczniczek i szybko naprawiam szkodę. Ja myję włosy Natalii a ona włosy swojej żabki. Zdejmuję jej pianę z włosów i daję do ręki aby mogła myć zabawkę.
Kiedy włosy były krótsze super sprawdzały nam się szampony w piance. Produkuje je kilka firm np. Johnson.
Teraz używam tego samego szaponu-żelu, który dolewam do wody w wanience. Ważne aby produkt był bezzapachowy i nie szczypał w oczy. Gdyby jednak coś przez przypadek się do nich dostało zawsze ma pod ręką mały ręczniczek aby wytrzeć twarz.

,

,
Bądź delikatna 🙂 powtarzam sobie masując jej głowę opuszkami palców. Żadne szarpanie i tarcie włosów tak mocno, że cała głowa lata nie wchodzi w grę. Byłoby to prawdopodobnie nasze ostatnie spokojne mycie włosów 😛

,,

,
Początkowo spłukiwałam pianę z głowy kubeczkiem lub gąbką. Ale znacznie lepiej w tej roli sprawdza się prysznic. Przyznam, że początkowo miałam z tym spory problem. Mała zwyczajnie się go bała. Zaczynałam więc małymi kroczkami. Polewałam jej dłonie, ramiona, próbowałam głowę. Jeśli nie chciała – nie nalegałam.

Kilka prób i pochwał… no i udało się 🙂

,

,
Po myciu czas na czesanie. Nie używam odżywki. Zamiast tego włosy rozczesuję bardzo powoli zaczynając od dołu. W międzyczasie o coś ją pytam i zagaduję. Czesanie może trwać nawet ze 2-3 minuty a to dla ruchliwego mojego dziecka naprawdę dużo 🙂

 

Czesanie i układanie

 

Kiedy włosy są już czyściutkie i suche warto by je jeszcze raz porządnie uczesać i jakoś poskromić aby nie wpadały w oczy przy każdym ruchu.
Jeśli N. w danym momencie po prostu nie ma ochoty na czesanie, zaczynam od siebie. Zawsze się sprawdza, bo Mała z zasady chce robić to co mamusia. Daję jej wtedy do ręki jeden grzebień aby próbowała czesać sobie grzywkę, a ja zajmuję się resztą. Grzebień – rzadki i z końcami półzaokrąglonymi aby nie drapał. Szczotkę mamy drewnianą, taką z małymi kuleczkami na końcu zębów [Obecnie Tangel Teezer – i nie zamienię na nic innego 11.08.2017)].

.
Czesanie suchych włosów wygląda tak samo jak podczas czesania na mokro. Czyli delikatnie i od dołu. Lance czy kołtuny rozczesuje indywidualnie grzebieniem 🙂 Pasmo przytrzymuje tak aby nie szarpać. I powoli, powoli idzie.

.

.

Jakie ozdoby do włosów?

.

.

Nie używam niczego co zbyt mocno uciskałoby włosy a przez to je łamało czy wyrywało. Frotka tylko miękka, bez gumowych elementów, które mogłyby ciągnąc pojedyncze włosy. Wolę kilka razy dziennie poprawiać jej kucyk, niż narażać na łysinki przez wyrywanie włosów czy ból związany z tym, że włosy są zbyt mocno upięte.
Luźniejsze, spadające na oczy pasma przytrzymuję spinkami.Wcześniej N. nie lubiła ich nosić. Teraz albo sama sobie przypinam coś do grzywki, nakładam opaskę itp. zgodnie z zasadą, że Nata będzie chciała robić to co mama, albo wpinam jej spinkę i mówię aby biegła do lusterka zobaczyć jak ładnie wygląda 🙂

,,

,

A jak u Ciebie wyglądają zmagania z pielęgnacją włosów?
Podziel się w komentarzach.

,

,

_____________________________________________________________________

➡ polub  todopieropoczątek.pl   

➡ wejdź na    www.todopieropoczatek.

.

.

No Comments Yet.

What do you think?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *