Napędy do bramy

Każda brama automatyczna do poprawnego działania potrzebuje wysokiej jakości napędów. Tego typu jednostki sterujące ma do zaoferowania marka FAAC, bardzo dobrze znana w dziedzinie automatyki bram. Warto wiedzieć, czym się kierować, dobierając poszczególne napędy. Tym bardziej, że ich dobór zawsze jest zależny od rodzaju bramy.

Napęd do bramy skrzydłowej – wytyczne

Wybierając napęd do bramy skrzydłowej, należy brać pod uwagę czynniki takie jak: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła bramy, intensywność użytkowania bramy oraz osadzenie zawiasu pod kątem położenia słupka. Długość skrzydła bramy można sprawdzić bez problemu, ponieważ każdy siłownik ma wyznaczoną w karcie katalogowej maksymalną długość skrzydła, jaką może obsłużyć. Dobierając napęd do bramy FAAC bardziej należy zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia konstrukcji skrzydła. Skrzydła w bramie są bowiem zabudowane blachą i na skutek tego bardziej podatne na podmuchy wiatru, jakiego siła przenoszona jest bezpośrednio na korpus siłownika. Zawsze więc monter zobowiązany jest wybierać siłownik o większej mocy. Zaleca się stosowanie elektrozamków, utrzymujących skrzydło bramy w pozycji zamknięcia. Kiedy centrala siłownika posiada wejście na elektrozamek to daje to gwarancję prawidłowego jej działania.

Następny parametr to ciężar skrzydła bramy. Genius, czyli jeden z producentów należących do grupy FAAC podaje maksymalny ciężar jednego skrzydła w katalogu swoich produktów. Nie zaleca wybierać siłowników pracujących na granicy możliwości bramy. Przyjęto, że bezpieczny zapas wynosi około 25%, co przedłuża okres przydatności w elementach przekładni siłownika. Następnie, należy zwrócić uwagę na intensywność użytkowania bramy. Siłowniki są podzielone pod względem możliwości pracy w warunkach na prywatnych posesjach oraz w warunkach pracy intensywnej. W pracy intensywnej napęd do bramy FAAC musi wykonywać pracę większą niż 50 cykli na dobę, obejmującą zarówno otwieranie, jak i zamykanie. Wtedy, w bramach przemysłowych albo znajdujących się na osiedlach mieszkaniowych siłowniki muszą mieć napięcie 24 V. Wtedy brama skrzydłowa wytrzyma nawet bardzo duże obciążenia. Kierując się doborem napędu do bramy skrzydłowej trzeba też brać pod uwagę osadzenie zawiasu względem krawędzi słupka. Tutaj monter musi poznać wszystkie dane techniczne, bezpośrednio nawiązujące do montażu siłownika na bramie skrzydłowej.

Napęd do bramy przesuwnej – czym się kierować podczas zakupu?

Dobierając napęd do bramy przesuwnej należy kierować się rozmiarem, ciężarem, częstotliwością i szybkością otwierania tego rodzaju automatycznej bramy. Aktualnie, automatyka do bram przesuwnych wyróżnia się dużą innowacyjnością oraz użytecznością. Grupa FAAC od ponad 50 lat stosuje nowoczesne rozwiązania w poszczególnych napędach, dlatego są one funkcjonalne oraz bezpieczne. Dlatego każdy napęd do bramy FAAC warto dopasować da się bez problemu do danego obciążenia, od 250 kilogramów nawet aż po 1000 kilogramów. Wszystkie te napędy są szybkie i niezawodne, a ich montaż wraz z programowaniem przebiega sprawnie. Wbudowane w konkretnych napędach elektromechaniczne siłowniki posiadają wbudowaną centralę sterującą oraz zintegrowany radioodbiornik. Wyróżniają je cechy takie jak: trwałość, niezawodność, prosty montaż oraz optymalne wysprzęglenie. Dodatkowo, w napędach przemysłowych można liczyć na zastosowanie nowoczesnych linii silnych urządzeń, pracujących bez kłopotu na największym obciążeniu. Dzięki temu są one w stanie nawet zarządzać własną mocą, pracując w ekstremalnych warunkach. Na to pozwala schłodzony silnik oraz czujnik temperatury. W związku z tak zastosowanymi innowacjami, zautomatyzowane bramy przesuwne są bezpieczne oraz bardzo wygodne.

W bramach przesuwnych standardową opcją jest opcja „otwarcie – zamknięcie”. Aczkolwiek, dobierając napęd można też wybrać opcję „otwarcie – zatrzymanie – zamknięcie” albo zdecydować się na częściowe otwarcie dla wpuszczenia pieszego. Każda brama przesuwna jest specjalnie zaprojektowanym profilem stalowym albo aluminiowym. Posiada wycięcie na środku, podtrzymujące całą konstrukcję skrzydła. Właściwe wykonanie, jak i wyregulowanie bramy, a dokładniej jej napędu są niezbędne do tego, aby mogła ona działać bez zarzutu. W związku z tym, zawsze należy dokładnie sprawdzić parametry danej bramy, aby bezbłędnie dopasować dla niej napęd. Pod uwagę należy wziąć: ciężar i długość bramy, usytuowanie listwy zębatej oraz częstotliwość użytkowania. To pozwoli optymalnie zaprogramować napęd. Dlatego nie jest dziwne, że napędy marki FAAC są aż tak bardzo popularne. Dla wielu osób szczególne znaczenie ma to, że działają bez zarzutu oraz sprawdzają się w wielu sytuacjach. I jeśli ktoś ma bramę skrzydłową albo bramę przesuwną, to nie jest dziwne, że chce zainwestować w wysokiej jakości napędy właśnie od wskazanych producentów. Wówczas dostaje gwarancję najlepszego zakupu oraz sprawnego działania bramy w każdych okolicznościach. Należy jedynie programowanie powierzyć w ręce doświadczonego montera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here