Większości dorosłych zdarza się czasem odczuwać w bóle w plecach. Często je zresztą bagatelizujemy, winiąc a to nieodpowiednią pozycję przybraną podczas snu, niewygodny materac czy aktywności podejmowane poprzedniego dnia, jak noszenie ciężkich przedmiotów. U młodych ludzi ból kręgosłupa zawsze powinien zaświecić lampkę alarmową, ponieważ nie zawsze ma jednak takie relatywnie niegroźne podłoże. Bywa bowiem, że powodem dolegliwości bólowych jest uraz kręgosłupa lub poważniejsze schorzenie, jak na przykład choroba Scheuremanna.
Na czym polega choroba Scheuermanna?
To schorzenie, dotykające najczęściej młodych ludzi oraz dzieci to rodzaj choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wpływa na rozwijające się kręgi w okresie wzrostu i dojrzewania, a dokładnie na zaburzenia wzrostowe trzonów kręgowych, co sprawia, że krzywizna kręgosłupa, który oglądany z boku powinien przypominać literę S, pogłębia się. Choroba Scheuermanna jest rodzajem skrzywienia kręgosłupa, które charakteryzuje się wybrzuszeniem w obszarze piersiowym lub piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa.
Jakie objawy daje choroba Scheuermanna?
Cierpiący na to schorzenie narzekają zazwyczaj na ból pleców, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa piersiowego, charakterystyczne dla choroby są także wybrzuszenia na powierzchni kręgosłupa są charakterystyczne dla tej choroby i mogą być widoczne i wyczuwalne. Choroba Scheuermanna może prowadzić do wad postawy ciała, takich jak tzw. garbienie się, a finalnie jej w jej efekcie pacjenci mogą odczuwać ograniczenia w ruchomości kręgosłupa.
Jak zdiagnozować schorzenie?
Choroba Scheuermanna jest diagnozowana na podstawie badania radiologicznego kręgosłupa. Z takim badaniem nie warto zwlekać, dlatego zamiast oczekiwać w kolejce przez kilka miesięcy dobrze rozejrzeć się miejscem, w którym prześwietlenie zrobimy od ręki. Zwłaszcza, jeśli sprawa dotyczy dziecka lub młodego człowieka, tutaj szybka diagnoza ma kolosalne znaczenie. Leczenie choroby Scheuermanna może obejmować fizjoterapię, noszenie gorsetu ortopedycznego oraz w niektórych skomplikowanych przypadkach, zabiegi chirurgiczne. W przypadku dzieci i młodzieży, a więc młodych ludzi w okresie wzrostu, leczenie ma na celu kontrolowanie bólu i poprawę postawy ciała
Indywidualny przypadek choroby
Warto zaznaczyć, że każdy przypadek tej choroby jest inny i leczenie zależy od stopnia nasilenia objawów oraz indywidualnych czynników w przypadku danego pacjenta. Ważne jest jednak jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem ortopedą w celu postawienia diagnozy i ustalenia planu leczenia.