Przedsiębiorcy z pewnością głowią się, w jaki sposób dbać najlepiej o rozwój firmy, co jeszcze robić żeby była ona dobrze promowana. Jednak to nie wszystkie czynności i musimy także zadbać o to, by klienci nie bali się korzystać z naszych usług. Z pewnością w dobie RODO i całkiem wielu przepisów odnośnie prywatności danych musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie tylko wyposażenie biura i meble oraz sprzęty są konieczne, ale musimy także pomyśleć o najnowszych rozwiązaniach, które pozwalają nam na ochronę danych pracowników, klientów. To ważna kwestia, więc warto się jej przyjrzeć bliżej. 

Ochrona danych – jaki antywirus?

ochrona
fot. pixabay.com

Zaczynając rozmyślać o tym, jaka ochrona danych jest konieczna z pewnością trzeba zwrócić uwagę na dostępne dzisiaj wszelkie programy antywirusowe. Właśnie takie niewielkie aplikacje pozwolą nam chronić się przed wszelakimi atakami z zewnątrz. Firmy nie mogą sobie pozwolić na utratę danych, haseł, więc dlatego jest to tak konieczne, by wybrać oprogramowanie. Wiele z nich jest płatnych, ale na pewno się opłaca stawiać na jak najlepsze rozwiązania także w tej kwestii. Dosłownie każde laptopy i komputery muszą być wyposażone w takie zabezpieczenie. Pracujemy w sieci i musimy się chronić przed zagrożeniami, jakie są dla nas oczywiste.

Ochrona danych wyświetlanych na ekranie

Nie każdy dzisiaj zdaje sobie sprawę z tego, że mamy możliwość dzisiaj korzystać z filtrów prywatyzujących a nie są one niczym innym jak specjalną folią, która naklejamy na ekran monitora czy laptopa i już osoby spoglądające z zewnątrz widzą tylko czarny ekran. Takie rozwiązanie przydaje się w sytuacji gdy klient mógłby widzieć dane, jakie wpisujemy w komputerze. Dość gęsto ustawione stanowiska to niekiedy norma w biurze, więc takie rozwiązania okazują się niezbędne. Także osoby pracujące zdalnie naklejają sobie taką folię na monitor i już nie muszą się martwić o to, że w pociągu ktoś będzie im zaglądał na monitor i czytał dane. Tego typu zabezpieczenie to już standard i także dość proste w zastosowaniu rozwiązanie.

Niszczarki dokumentów

dokumenty
fot. pixabay.com

Prowadzenie firmy wiąże się także z pracą na wielu dokumentach. Właśnie jest to konieczne, by wystawiać faktury i przyjmować wszelkie dokumenty od klientów, umowy. Jednak z czasem nie są one już konieczne, albo trzeba wykonać nowe. Wtedy powstaje kwestia w jaki sposób najlepiej usuwać takie dokumenty. Mamy możliwość kupić niszczarkę dokumentów i takie proste urządzenie jest w stanie dosłownie w ciągu krótkiego czasu zniszczyć nawet grubszy papier czy płyty. Jednak taka forma utylizacji dokumentów okazuje się najlepsza. W firmie nie można poprzestać na drukarce, bo właśnie także niszczarka bardzo się przyda.

Dyski z możliwością szyfrowania

Zabezpieczenia w firmie obejmują wszelakie formy i jak najbardziej trzeba pomyśleć także o tym, by posiadać dyski, które umożliwiają także szyfrowanie. Zdecydowanie takie urządzenia pozwolą na zabezpieczenie danych i już nie musimy się martwić o to, że gdy zgubimy laptopa, albo coś się stanie z komputerem to dane z dysków dostaną się w niepożądane ręce. Jak najbardziej musimy dbać o podzespoły komputerów i na pewno także dyski SSD z szyfrowaniem doskonale zabezpieczą nawet najmniejszy plik. Jak najbardziej warto pomyśleć o tym, by takie mieć. Hasła nie gwarantują nam takiej ochrony jak szyfrowanie danych. Także wiele aplikacji szyfruje dane i taka opcja się sprawdza.

Jakie bezpieczne pendrive ‚y?

To oczywiste, że chcemy dzisiaj chronić wszelkie dane jakie mamy na swoich komputerach a także programy i aplikacje niezbędne do pracy. Trzeba pamiętać o tym, że każda informacja, która mogłaby wyciec z komputera stwarza zagrożenie. Do przechowywania niewielkich plików czy dokumentów, jakie zabieramy na spotkanie z klientem korzystne okazują się pendrive ‚y z szyfrowaniem. Taki niewielki sprzęt pozwoli nam na bezpieczne przetransportowanie danych na spotkanie czy konferencję. W ten sposób także trzeba dbać o dane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here