Na rynku smartfonów mamy dzisiaj możliwość znajdować telefony, które posiadają przeróżne funkcje i możliwości. Właśnie dlatego może nie być łatwo zdecydować, jaki smartfon kupić. Choć chcemy mieć z pewnością najnowszy model telefonu, to nie dla każdego okaże się on najlepszą opcją. Na pewno gdy musimy wybrać telefon dla seniora to warto myśleć zupełnie inaczej, ponieważ starsza osoba potrzebuje smartfona głównie do komunikowania się z bliskimi. Wybranie modelu, który będzie doskonały dla osoby starszej nie jest takie proste. Jaki powinien być smartfon dla seniora?

Cechy dobrego smartfona dla seniora

  • Klawiatura

Z pewnością telefon dla seniora powinien posiadać określone parametry i trzeba się przyjrzeć między innymi jego klawiaturze. Starsza osoba może mieć problem ze wzrokiem, więc koniecznie trzeba zdecydować się na telefon, który będzie posiadał dużą i czytelną klawiaturę. Wtedy wybieranie numerów i korzystanie z urządzenia nie będzie problemem. Fizyczna i z oddzielnie ulokowanymi klawiatura to najlepsze rozwiązanie dla starszej osoby. Wybierając taki model warto na to zwrócić uwagę.

  • Wyświetlacz

Telefon którym będzie się posługiwała starsza osoba powinien przede wszystkim być bardzo prosty w obsłudze. Zdecydowanie opłaca się postawić na modele, które posiadają duże, wyraźne wyświetlacze. Wtedy senior nie będzie się męczyć z odczytaniem smsa czy innej informacji na smartfonie. Wiele modeli telefonów także posiada takie ekrany, które nie będą męczyły zbytnio oczu. To na pewno także ma znaczenie dla starszej osoby. Można się przyjrzeć bliżej także interfejsowi oraz czcionce, by wybrać najbardziej czytelną.

  • Przycisk SOS
sos
fot. pixabay.com

Smartfony dla seniorów to wyjątkowe telefony i z pewnością posiadają one dodatkowe opcje. Właśnie jedną z nich jest właśnie przycisk SOS. Okazuje się on niezbędny i bardzo przydatny, jak wiemy, że starsza osoba może sobie czasem nie radzić i potrzebuje naszej pomocy. Dlatego warto ustalić przycisk SOS, wybrać numer telefonu, z którym będzie się łączyć telefon po wybraniu takiego alarmu. Wtedy szybko bliscy mogą przyjść z pomocą takiej starszej osobie. Przycisk blokady telefonu także niekiedy okazuje się konieczny dla starszej osoby.

  • Pojemna bateria

Smartfon, jakim będzie się posługiwała starsza osoba powinien także posiadać dość duże ogniwo czyli baterię. Dzięki temu nie będzie trzeba ładować smartfona co chwilę. Jak najbardziej znajdziemy takie telefony, ale również modele z podstawką ładującą okazują się bardzo praktyczne. Takie rozwiązanie pozwala także na umieszczanie telefonu zawsze w jednym miejscu i starsza osoba nigdy nie zapomni o tym, gdzie on się znajduje. Taka podstawka cały czas będzie ładowała smartfon, więc nie będziemy mieć problemów z dodzwonieniem się do starszej mamy czy babci.

  • Solidny głośnik

Urządzenie dla seniora to nie zwykły smartfon do 500 zł, ale smartfon, który rządzi się innymi prawami i jak najbardziej musimy poświęcić więcej czasu na to, by znaleźć odpowiedni model. Konieczny może się okazać także smartfon z dobrym głośnikiem. Niejednokrotnie starsza osoba ma problemy ze słuchem, więc żeby dobrze nas słyszała podczas rozmowy telefon musi być dość głośny. Sam dzwonek telefonu także nie może być bardzo cichy. Słuch starszej osoby się pogarsza, więc niezbędna może się okazać także funkcja głośnomówiąca.

  • Latarka i radio

Choć starsze osoby na pewno nie potrzebują smartfon z wyższej półki to na pewno przydatne dla nich okażą się takie funkcje jak latarka i radio. Znalezienie danego przedmiotu po ciemku może nie być łatwe, więc latarka się przyda. Pozwoli ona także przeczytać coś w momencie gdy będzie ciemniej. Seniorzy uwielbiają także słuchać nowych informacji ze świata, więc wbudowane radio bardzo ich ucieszy. To proste opcje, ale mogą być bardzo przydatne dla seniora.

Starsza osoba także chętnie będzie korzystać ze smartfona. Jeśli uda się wybrać odpowiedni dla niej model to na pewno korzystanie z niego będzie prawdziwym komfortem. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, gdy się kupuje telefon dla starszej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here