Spędzanie dość dużej ilości godzin przed ekranem monitora może być męczące, szczególnie jeśli robimy to codziennie. Oczy będą się męczyły, więc warto zadbać o komfort pracy. Co można zrobić? Z pewnością rodzaj wyświetlacza ma znaczenie i zastanawiając się, jaki monitor kupić trzeba przyjrzeć się bliżej jego matrycy. Komfort pracy jest bardzo ważny, więc będziemy sobie wdzięczni gdy poświecimy więcej czasu na znalezienie dobrego monitora. Popularne dzisiaj stają się ekrany IPS. Można znaleźć wiele modelów monitorów z takimi ekranami. Tak samo jak wyświetlacze AMOLED ekrany IPS świetnie zadomowiły się na rynku. Jaki monitor tego typu opłaca się kupić?

Matryca IPS – nowość

Dobrze wszystkim znane ekrany TN stawały się coraz bardziej problematyczne i właśnie dlatego zaczęto myśleć o czymś nowym, lepszym. W ten sposób powstał ekran IPS czyli In-Plane Switching. Jest on już znany i stało się to dzięki koncernowi Hitachi. Matryca została stworzona właśnie na potrzeby wyeliminowania problemów z ekranami TN. Ulepszono rozwiązanie i zmieniono położenie całego kryształu. Producenci ułożyli go równolegle do siebie, zamiast prostopadle. Użytkownicy tych nowych ekranów od razu poczuli różnicę i teraz mogą się cieszyć dużo lepszym obrazem. Dało to świetny rezultat i w ten właśnie sposób ekrany IPS stały się niesamowicie popularne. Szersze kąty widzenia to również ważna zaleta tej matrycy.

Czym charakteryzują się matryce IPS?

Ogromny wybór monitorów w sklepach sprawia, że niekiedy wybór dobrego modelu nie jest tak oczywisty. Jak najbardziej na popularności dzisiaj zyskały matryce IPS i stało się to co najmniej z kilku powodów. Można powiedzieć, że ekrany tego typu są uniwersalne, bo trafiają w potrzeby graczy, miłośników kina czy także osób, które pracują w biurze całe godziny. Warto wiedzieć, o co najmniej kilku rzeczach, za co cenimy te matryce.

tel
fot. pixabay.com

Matryce IPS dość szybko zyskały wielu zwolenników i właśnie trzeba się przyjrzeć bliżej ich konstrukcji. Zdecydowanie zastosowanie rozwiązania, jakim jest ruch ciekłych kryształów w kierunku równoległym do powierzchni dało bardzo dobre rezultaty. Można powiedzieć, że nie można było się spodziewać lepszego efektu. W fazie końcowej użytkownik uzyskał wyraźne kolory i powiększyły się również kąty widzenia. Zdecydowanie o to chodzi i uzyskanie takiego efektu ucieszyło nie tylko inżynierów, ale także wszystkich użytkowników.

Oglądanie filmów na monitorze z ekranem również jest czystą przyjemnością, ponieważ dostaliśmy tutaj żywy, piękny obraz. Kolory wręcz zachwycają, więc monitor z matrycą IPS będzie świetnym prezentem dla gracza.

Głęboka czerń i czas reakcji

Odwzorowanie czerni na monitorze niekiedy okazuje się bardzo ważnym parametrem, na który zwracamy uwagę podczas wyboru matrycy. Jak spojrzymy na ekran IPS możemy być nieco rozczarowani, ponieważ oddanie czerni nie jest doskonałe. Na pewno można dostrzec gdzieniegdzie odcienie szarości zamiast czerni. Nie jest to duża wada, jednak dla niektórych może się to okazać nie do przyjęcia. Jednak matryca sama w sobie broni się.

telefon
fot. pixabay.com

Gracze, którzy myślą o kupnie dla siebie monitora z matrycą IPS z pewnością zwrócą uwagę na czas reakcji. Jest to istotnie bardzo ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę, gdy się myśli o nowym monitorze do gier. Czas reakcji określa, jak długo ekran monitora będzie reagował na polecenia użytkownika. Grając w gry ma to ogromne znaczenie. Znajdziemy dziś monitory o czasie reakcji 1 ms, co jest niesamowitym osiągnięciem. Profesjonalni gracze muszą mieć solidny monitor i te z ekranami IPS okażą się doskonałe.

Częstotliwość odświeżania i rozdzielczość

Dobry monitor powinien mieć co najmniej kilka dobrych parametrów i trzeba się przyjrzeć bliżej częstotliwości odświeżania. To właśnie dzięki niej będziemy mogli cieszyć się doskonałym obrazem. Czym więcej klatek animacji ekran będzie w stanie wyświetlić na raz tym lepiej. Ekrany IPS są doskonałe pod tym względem. Płynność obrazu sprawia, że nie męczą się nam oczy i otrzymujemy piękny obraz. Z tego powodu osoby pracujące przed monitorem na pewno docenią monitory z ekranem IPS.

Rozdzielczość ekranu jest również bardzo ważna i warto zwrócić na nią uwagę również, jak myślimy o tym, jaki smartfon kupić. Popularne dzisiaj monitory z ekranami o rozdzielczości Full HD czy nawet 4K będą doskonałe do oglądania filmów. Komfort oglądania na pewno mamy gwarantowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here