Każdy użytkownik smartfona z pewnością zna jego główne funkcje i możliwości. Jest ich dzisiaj dość sporo i szczególnie, gdy posiadamy smartfon z wyższej półki to możemy robić o wiele więcej. Wykonywanie zdjęć smartfonem jest dzisiaj dość proste i bezproblemowe, jednak zastanawiając się nad tym, jaki smartfon kupić warto zwrócić uwagę na modele z dobrym aparatem. Pozwolą one na wykonywanie później profesjonalnych zdjęć i to także w każdych warunkach. Jak robić dobre zdjęcia smartfonem można się szybko nauczyć, ale trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Wykonywanie zdjęć nocą – tryb nocny

Mamy dzisiaj możliwość kupować smartfony z Androidem ale też modele od Apple. Każdy z takich smartfonów posiada wiele możliwości i opcji jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć. Zdecydowanie opłaca się z nimi zapoznać, by wiedzieć, jak wykonywać solidne zdjęcia. Tryb nocny to tylko jedna z możliwości. Pomaga tak dobrać wszystkie parametry, żeby zdjęcie nocą wyszło ostre, dobre jakościowo. Nie musimy się martwić o to, jakie parametry wybrać, bo aparat działa intuicyjnie. Biznesowe smartfony ale także telefony do 1000 zł będą w stanie wykonywać takie zdjęcia. Żadne warunki nie będą im straszne.

zdjęcie
fot. pixabay.com

Cała tajemnica doskonałych zdjęć wykonywanych w trybie nocnym tkwi w tym, że aparat wykonuje jednocześnie kilka zdjęć w różnych ustawieniach, a później składa je w jedno i w efekcie dostajemy ładne, czytelne zdjęcie. Takie rozwiązanie na pewno jest idealne, lecz nie można poruszyć aparatem podczas jego wykonywania. Wręcz konieczny może być statyw. Jak najbardziej okaże się on doskonałym prezentem dla fotografa, który wykonuje takie zdjęcia.

Nocne zdjęcia – jak ustawić parametry?

Dla niektórych możliwości trybu nocnego nie są zadowalające i wtedy trzeba postawić na to, by wykonywać zdjęcia w manualnym trybie. To zadanie na pewno jest dobre tylko dla osób bardziej zaawansowanych. Warto wtedy pamiętać między innymi o takich parametrach:

  • Czas naświetlania – dzięki dłuższemu czasowi naświetlania zdjęcia stają się jaśniejsze i tym parametrem możemy manewrować, gdy chcemy uzyskiwać bardzo jasne zdjęcia.
  • Czułość ISO – czułość na światło także ma znaczenie jeśli chodzi o to, jak bardzo jasne stanie się zdjęcie. Szybko można dopasować ten parametr w zależności od tego, jak jasne zdjęcie chcemy uzyskać.
  • Samowyzwalacz – ta opcja jest jak najbardziej przydatna, gdy chcemy wykonywać nieporuszone zdjęcia na statywie. Włączamy migawkę, ustawiamy się do zdjęcia i gotowe.
zdjęcie
fot. pixabay.com

Obecnie każdy użytkownik poradzi sobie z wykonywaniem takich zdjęć, gdy tylko weźmie pod uwagę kilka czynników i parametrów. Nawet smartfony z Chin posiadają możliwość wykonywania zdjęć na dobrym poziomie. Jak najbardziej więc będziemy zachwyceni cudownymi zdjęciami z wakacji czy jeszcze innych okoliczności. Na pewno format zdjęć RAW bardzo się sprawdzi, ponieważ jest on bezstratny. Zdjęcia w nim wykonane są dość duże, więc trzeba się wyposażyć w dużą kartę pamięci, ale na pewno ich jakość będzie najlepsza.

Kadrowanie zdjęć nocnych

Kadrowanie zdjęć nocnych to nie lada wyzwanie, bo właśnie musimy tak się ustawić podczas ich wykonywania, by złapać główne źródło światła. Jednak ma to bardzo duże znaczenie, gdy chcemy mieć oświetloną całą perspektywę zdjęcia. Jeden niewielki punkt światła na pewno sobie z tym nie poradzi, więc trzeba skupić się na kadrowaniu zdjęć. Chcąc uzyskać zdjęcia dobrej jakości, nieporuszone możemy korzystać ze statywu. To na pewno jest najlepsza opcja. Wtedy nie martwimy się, że wystąpią szumy na zdjęciu.

Wykonywanie sesji, czy po prostu wielu zdjęć smartfonem wiąże się z tym, że bateria będzie się nam wyczerpywać, jedynie smartfon z pojemną baterią sobie z tym poradzi. Pozwoli on na działanie przez cały dzień bez obawy, że za chwilę już nie będziemy mieli czym pracować, bo telefon nam się rozładuje. To także czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę chcąc wykonywać zdjęcia smartfonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here