Nowoczesne smartfony to urządzenia, które posiadają wiele funkcji i możliwości. Zdecydowanie wiele z nich pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu, więc opłaca się rozglądać za smartfonem z wyższej półki. Decyzja, jaki smartfon kupić na pewno nie jest łatwa, bo dzisiaj mamy dostęp do ogromnej ilości telefonów. Warto sprawdzić także, jakie modele z dobrym aparatem są godne naszej uwagi. Właśnie takie telefony będą doskonałe dla każdego amatora fotografii. Każdy może się nauczyć wykonywać profesjonalne zdjęcia swoim smartfonem, ponieważ posiadają one wiele dodatkowych opcji i także aplikacji do tego dedykowanych. Sprawdźmy, jak robić zdjęcia.

Dobre zdjęcie w kilka chwil – jak?

telefon
fot. pixabay.com

Miłośnicy fotografii wykonują zdjęcia smartfonem dość często i sprawia im to ogromną przyjemność. Jak najbardziej warto jednak zastanowić się nad tym, na czym nam najbardziej zależy. Część osób po prostu chce uwieczniać na zdjęciu miłe chwile i zbytnio się nie zastanawia nad tym, czy zdjęcie ma artystyczny wyraz, jakie są jego parametry, itp. Wtedy warto korzystać z automatycznego trybu robienia zdjęć, który na pewno posiada każdy smartfon do 500 zł. Korzystanie z niego jest niesamowicie proste i intuicyjne, a będziemy mogli szybko łapać chwilę zdjęciami. Specjalne tryby, jakie posiada aparat to między innymi portret, zdjęcie nocne, krajobraz, panorama… Właśnie wystarczy wybrać jeden z nich i aparat sam się dopasuje do tego, co chcemy fotografować. Jednak bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością chcą wykonywać doskonałe zdjęcia i zwracają uwagę na wiele więcej. Jak wykonać zdjęcia inaczej niż trybem automatycznym?

Korzystanie z ustawień manualnych

Kupując dla siebie smartfon do 1000 zł czy nawet droższy model nie jedna osoba czasami się zastanawia nad tym, jaki telefon będzie doskonały i także który model będzie idealny do wykonywania profesjonalnych zdjęć. Wiele telefonów posiada możliwość korygowania parametrów zdjęcia i dopasowywania ich w ten sposób, żeby powstawały nam idealne zdjęcia. Jeśli telefon tego nie umożliwia to szybko pobierzemy aplikację, która pozwoli na korzystanie z takiej opcji. Wykonując zdjęcia musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów, między innymi:

  • Balans bieli – dopasowanie tonacji kolorów ma ogromne znaczenie, bo na pewno nie chcemy żeby wyglądały one sztucznie. Jak najbardziej warto zwrócić uwagę na to, czy mamy dobrze dopasowany odcień bieli w miejscach na zdjęciu, gdzie rzeczywiście powinien on być. Wtedy mamy pewność, że zdjęcie wygląda naturalnie.
  • Czułość na światło ISO – wykonywanie zdjęć w słabo oświetlonym pomieszczeniu jest nie lada wyzwaniem i z pewnością tym parametrem możemy albo przyciemniać albo rozjaśniać zdjęcie. To pozwoli nam na uzyskanie ładnego, dobrze oświetlonego ale nie prześwietlonego zdjęcia. Nie może ono być również za ciemne.
  • Długość czasu naświetlania – możemy balansować także szybkością migawki. Zdecydowanie krótszy czas otwierania się migawki pozwoli nam na uchwycenie ruchu na zdjęciu. Manewrowanie tym parametrem pozwoli nam na wykonanie takich zdjęć, jakie tylko chcemy. Na statywie inaczej dobierzemy ten parametr.
  • Ustawienie przysłony – tym parametrem mamy możliwość dopasowywać jasność zdjęcia ale i jego ostrość. Szeroko ustawiona przysłona pozwala na uzyskanie ostrości w konkretnym punkcie, a gdzieindziej uzyskujemy rozmyte tło. Warto kombinować z tym parametrem i uzyskiwać oryginalne zdjęcia.

Zdjęcia ze smartfona

Jak widać każdy ma dzisiaj możliwość wykonywać doskonałe zdjęcia swoim smartfonem. Szczególnie gdy zapoznamy się z opcjami naszego smartfona to uda się wykonywać zdjęcia zgodnie z naszym założeniem. Szybko i sprawnie także biznesowe smartfony wykonują dzisiaj zdjęcia na dobrym poziomie. Warto wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia, by później móc się chwalić chociażby tymi, które wykonamy na wakacjach w ciepłym kraju. Wystarczy trochę wiedzy, by móc cieszyć się pięknymi zdjęciami ze swojego smartfona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here